Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Agata Duda skorzysta na podwyżce płac. Duży wzrost przyszłej emerytury pierwszej damy

26 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Pierwsza Dama w Polsce nie może liczyć na stałą pensję. Dodatkowo zaszczytna funkcja wiąże się zazwyczaj z rezygnacją z aktywności zawodowej. Pomimo to, małżonka prezydenta ma opłacane składki emerytalne, które naliczane są adekwatnie do płacy minimalnej w naszym kraju. Ze względu na wzrost powyższej kwoty, powody do zadowolenia będzie miała Agata Duda.

Agata Duda skorzysta na podwyżce płac

Jak przypomina Fakt, półtora roku temu wprowadzono przepisy, które zakładają przyznanie "rekompensat" pierwszym damom w trakcie sprawowania prezydentury przez ich mężów. Pomimo iż małżonki głów państwa nie mogą liczyć na stałą pensję, po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymują one stosowne świadczenie.

Zgodnie z przepisami, składki naliczane są od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W 2015 r. średnia pensja wynosiła 3959 zł, w tym roku jest o prawie 3000 zł wyższa. Znaczny wzrost płac będzie miał swoje przełożenie na comiesięczne wpływy na konto Agaty Dudy.

Jak wyliczył dziennik, do tej pory dzięki dodatkowym składkom, konto ZUS żony prezydenta powinno zostać zasilone kwotą 83 tys. zł. Jak się jednak okazuje, do końca tego roku powinno to już być 99,6 tys. zł.

Wiele wskazuje więc na to, że Agata Duda tuż po przejściu na emeryturę będzie mogła dzięki tym składkom podnieść świadczenie o ok. 400 zł miesięcznie. Jak wiadomo, kwoty te jeszcze pójdą w górę, ze względu na trwającą do 2025 kadencję Andrzeja Dudy.

Jak się okazuje, beneficjentkami wprowadzonych przepisów są także byłe żony prezydentów, Anna Komorowska i Jolanta Kwaśniewska. Jak wylicza Fakt, żona prezydenta Bronisława Komorowskiego, dzięki doliczonym składkom może liczyć na ok. 220 zł większą emeryturę za czas prezydentury męża. Jolanta Kwaśniewska, żona prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który pełnił dwie kadencje, zyskuje z kolei ok. 300 zł miesięcznie brutto.

W rozmowie z tabloidem sprawę komentuje dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW.

- Te benefity są tak naprawdę symboliczne, biorąc pod uwagę funkcję jaką pełnią, choćby reprezentacyjną. Te osoby dużo więcej zarobiłyby na rynku, gdyby mogły normalnie w czasie prezydentury swoich mężów pracować. Podkreślmy to, że ogromne umiejętności małżonek prezydentów wyceniamy obecnie na średnią krajową – tłumaczył ekspert.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Andrzej Duda znów miał problem z angielskim. "Jest zbyt wcześnie rano"

  • Jarosław Kaczyński otrzymał niechlubną nagrodę. Prezes PiS nie ma jednak powodów do radości

  • PKN Orlen podpisał kluczową umowę. "Przeprowadzamy cały proces transformacji energetycznej"

Źródło: Fakt

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Zaskakujący głos księdza ws. Jana Pawła II. "Osoby skrzywdzone się nie liczą"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pół miliona Polaków jeszcze nie zawnioskowało o pieniądze. Termin upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Wiadomości

Podczas prac kanalizacyjnych dokonali porażającego odkrycia. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy zabrali głos ws. wykorzystywania wizerunku Jana Pawła II. Wyniki sondażu obnażyły prawdę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Jaką emeryturę otrzymuje ksiądz? Duszpasterze nie mogą narzekać na pieniądze
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zasłabł w czasie niedzielnej mszy świętej, nie żyje. Parafianie w żałobie
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]