Goniec.pl
Szczepienia: nowe rozporządzenie ministra zdrowia

Żródło: Fot. East News Jakub Kaminsk

Adam Niedzielski wydał ważne rozporządzenie ws. szczepień

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował dziś o ważnych zmianach, które obejmą szczepień na koronawirusa. Do listy grup, któr

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał nowe rozporządzenie dotyczące szczepień, które dziś zostało opublikowane. Poszerza ono grono osób, które będą kwalifikowały chętnych do przyjęcia szczepionki . Warto zapoznać się z nową listą. Rozporządzenie zaczęło obowiązywać natychmiast po wpisaniu do Dzienniku Ustaw. 

Nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Nowe grupy osób zostaną zaszczepione w pierwszej kolejności

9 kwietnia w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Poruszono w nim ważną kwestię kwalifikacji osób do szczepień na koronawirusa. Od teraz badania kwalifikacyjne oraz samą kwalifikację będą mogły przeprowadzać lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni oraz higienistki szkolne.

Dodatkowo uprawnienia do kwalifikowania osób na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą otrzymać również fizjoterapeuci, farmaceuci oraz diagności laboratoryjni pod warunkiem, ze uzyskają odpowiedni dokument, który potwierdzi ukończenie szkolenia teoretycznego. Będzie można się o nie ubiegać na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 

To jednak nie koniec listy grup, która dołączy do wydłużonej listy kwalifikujących na szczepienia. Dołączyli do nich także studenci studiów lekarskich na piątym lub szóstym roku oraz przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze na 3 roku I stopnia studiów.

Warto tutaj jednak wyraźnie zaznaczyć, że aby młodzi medycy mogli kwalifikować do szczepień, będą musieli najpierw uzyskać od uczelni dokument zaświadczający, że nabyli ku temu odpowiednie umiejętności i zostali przeszkoleni. Poza tym ich kwalifikacje będą mogły się odbywać pod nadzorem profesjonalnych medyków. 

Nowe rozporządzenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, które zaczęło już obowiązywać, ma na celu przyspieszenie procesu szczepień Polaków. Szersze kadry dają większe możliwości. Według ekspertów to właśnie szczepionka jest naszą główną nadzieją na szybkie powstrzymanie epidemii. Specjaliści zaznaczają jednak, że dopóki nie będzie ona dostępna dla wszystkich osób, bardzo ważne są również rozporządzenia.

I chociaż wielu Polaków ma ich już serdecznie dość, medycy apelują, aby wytrzymać jeszcze trochę. Rozwój epidemii w dużej mierze zależy bowiem od zachowania społeczeństwa. Odpowiedzialność i rozwaga są tutaj na wagę złota, a nawet ludzkiego życia, które jest przecież od niego znacznie cenniejsze. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

  • Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę

  • Nie żyje Łukasz Góral

Źródło: SuperExpress

Damian WitońAutor

Redaktor goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Mężczyzna utonął w fontannie. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
ksiądz

Wiadomości

Zachodniopomorskie: Ksiądz Edward M. z Mielęcina został odwołany? Wierni cieszą się ze zwycięstwa

Czytaj więcej >
konik

Wiadomości

Koń ciągnący wóz z turystami utykał. Powiadomiono prokuraturę i TPN

Czytaj więcej >

Wiadomości

Zmarł Józef Rusak, kombatant Armii Krajowej

Czytaj więcej >
Ognisko koronawirusa w dwóch szkołach w Opolu

Wiadomości

Toruń: Nauczycielka została zawieszona. Prowadziła lekcję na temat depresji

Czytaj więcej >