Europejska Agencja Kontroli Zakażeń: 4 województwa w czerwonej strefie
Czwarta fala pandemii koronawirusa nie odpuszcza. W najnowszej aktualizacji mapy ilustrującej sytuację epidemiczną w Europie już cztery polskie województwa zostały zaliczone do czerwonej strefy. Jak donosi Europejska Agencja Kontroli Zakażeń (ECDC), groźny wirus uderza obecnie najmocniej we wschodnie regiony Starego Kontynentu. W czerwonej strefie znalazły się województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie i zachodniopomorskie. W tych rejonach w ostatnich dniach zarejestrowano największy wzrost liczby nowych zakażeń COVID-19.
Cztery województwa w czerwonej strefie. Co to oznacza dla mieszkańców Polski?
W Polsce mamy obecnie do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z danych przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w minionym tygodniu liczba nowych infekcji stale wzrastała, zwiększając się nawet o 85 do 100 proc. w stosunku do wcześniejszych tygodni.
– To już ten czas, że trzeba podejmować coraz bardziej drastyczne kroki. Będziemy musieli je podjąć, jeśli trendy się utrzymają – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji zorganizowanej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W poniedziałek 25 października br. resort poinformował jednak o zauważalnym spadku liczby nowych dobowych zakażeń. Choć potwierdzonych infekcji jest mniej nie w minionym tygodniu, wciąż to niemal 3 tysiące nowych chorych.
Rząd uspokaja Polaków, którzy boją się kolejnych restrykcji
Polacy obawiają się kolejnych surowych restrykcji w związku z niepokojącymi informacjami dotyczącymi wzrastającego zagrożenia epidemicznego w Polsce i całej Europie Wschodniej. W zeszłym roku rząd zdecydował się m.in. na zamknięcie cmentarzy w czasie Wszystkich Świętych. Minister Niedzielski zapowiedział jednak kilka dni temu, że w tym roku taki scenariusz nie jest brany pod uwagę.
– Na pewno cmentarze będą otwarte, nie będzie żadnego zaskakiwania – obiecał Adam Niedzielski.
Specjaliści nie są jednak przekonani, czy brak stanowczej reakcji na rosnące zagrożenie jest odpowiednią decyzją w tej sytuacji. Zdaniem dr Michała Sutkowskiego, obostrzenia w rejonach odnotowujących najwyższe wzrosty zakażeń COVID-19 powinny być wprowadzone bezzwłocznie, by zapobiec dalszej ekspansji groźnego wirusa w społeczeństwie.
– W pierwszej kolejności powinniśmy jednak poznać kryteria do wprowadzenia obostrzeń w poszczególnych strefach, bo obecnie Ministerstwo Zdrowia nawet ich nie określiło. Zbyt wiele regionów spełnia obecnie te kryteria, które jeszcze w zeszłym roku decydowały o restrykcjach. Większość lekarzy uważa, że obostrzenia w województwie lubelskim czy podlaskim powinny być wprowadzone od dawna. Pewne ograniczenia dla niezaszczepionych powinny się niewątpliwie pojawić – skomentował zachowanie rządu prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, cytowany przez portal abczdrowie.pl.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Oliwia Bieniuk rozpłakała się w "Tańcu z Gwiazdami". Na parkiet wbiegł jej ojciec
Pokaz burleski w programie "Mam Talent". Żenujące komentarze jurorów
Wiceminister zdrowia zabrał głos ws. zamykania cmentarzy. "Decyzje będą podejmowane punktowo"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: ABCzdrowie/GOV