Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > 70-letni pan Zdzisław nie ma nogi, żyje w ruderze bez toalety. Pomoc społeczna zignorowała jego sytuację
Monika Majko
Monika Majko 12.06.2021 09:24

70-letni pan Zdzisław nie ma nogi, żyje w ruderze bez toalety. Pomoc społeczna zignorowała jego sytuację

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Screen „Uwaga! TVN” uwaga.tvn.pl

-]Dziennikarze „Uwaga! TVN” odwiedzili z kamerami 70-letniego mieszkańca Barcinka w województwie dolnośląskim. Pan Zbigniew jest osobą z niepełnosprawnością i od lat mieszka w dramatycznych warunkach. Sąsiedzi mężczyzny twierdzą, że został pozostawiony sam sobie.

Reportaż „Uwaga! TVN” ujawnił prawdę o zachowaniu urzędników

Pan Zdzisław w wieku 7 lat stracił ojca, a niedługo później spalił się jego dom rodzinny. Po tej tragedii rodzinie zostało przyznane mieszkanie, które nie nadaje się obecnie do zamieszkania. W lokalu nie było od lat remontu, nie ma tam łazienki i bieżącej wody.

Pan Zbigniew jest osobą z niepełnosprawnością, która nie może sama zadbać o siebie. Mężczyzna stracił nogę w wyniku wypadku i potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, tej jednak od dawna nie otrzymuje.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak twierdzą sąsiedzi 70-latka, po śmierci jego mamy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przestał zajmować się rodziną. Pomimo apeli i próśb okolicznych mieszkańców, urzędnicy ignorowali trudną sytuację życiową, w jakiej znalazł się senior.

- Pisaliśmy pisma, że pan nie jest osobą zdolną do samodzielnego życia i potrzebuje pomocy. Byliśmy w opiece społecznej, panie przyjechały i temat się zakończył. Zaszło to za dalekostwierdza jedna z sąsiadek.

To właśnie sąsiedzi pana Zdzisława powiadomili redakcję „Uwaga! TVN” o jego sytuacji. Jak podkreślają okoliczni mieszkańcy, 70-latek jest osobą uprzejmą i bezproblemową, jednak warunki, w jakich żyje, są uciążliwe dla współlokatorów budynku.

GOPS nie pomaga staruszkowi?

Kierowniczka GOPS miała odmówić dziennikarzom rozmowy na temat sytuacji pana Zdzisława. Jak przekazali reporterzy, w telefonicznej rozmowie miała ona twierdzić, że 70-latek jest osobą w pełni samodzielną i nie potrzebuje wsparcia.

Z kolei gdy urzędnicy gminni otrzymali informację o tym, że sprawą zajmą się media, wysłali do niego swoich przedstawicieli, którzy ocenili warunki jego życia i natychmiast zadecydowali o przeniesieniu go do lokalu zastępczego. Szkoda, że trzeba było czekać na jakąkolwiek reakcję dopiero do czasu interwencji telewizji.

Wójt gminy Stara Kamienica Mariusz Marek przyznał przed kamerami, że lokal zajmowany od lat przez 70-latka nie nadaje się do zamieszkania. Jednocześnie włodarz podkreślił po raz kolejny, że nie przypomina sobie wcześniejszych zgłoszeń w tej sprawie.

Mariusz Marek przyznał jednak, że urząd powinien w tej sprawie zadziałać wcześniej. Wójt poprosił również opiekę społeczną o zajęcie się panem Zdzisławem. Ostatecznie mężczyzna nie trafił jednak do lokalu zastępczego. 70-letni mieszkaniec Barcinka został przeniesiony do DPS-u.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Uwaga! TVN

Tagi: TVN