Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > 3,5 mln Polaków musi wymienić dowód osobisty. Inaczej czeka grzywna
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 06.12.2024 18:57

3,5 mln Polaków musi wymienić dowód osobisty. Inaczej czeka grzywna

dowód
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na przestrzeni najbliższych miesięcy aż 3,5 mln Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty. Jeśli tego nie zrobią, mogą spotkać się z poważnymi konsekwencjami. Grzywna potrafi bowiem wynieść nawet 5 tys. złotych.

Dowód może być w formie fizycznej lub elektronicznej

Dowód osobisty jest obowiązkowym dokumentem, który musi posiadać każdy pełnoletni obywatel Polski. Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie lub w formie elektronicznej, przez internet. Z kolei aby dowód odebrać, musimy pofatygować się do placówki, ponieważ przy składaniu dokumentów należy złożyć własnoręczny podpis. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości m.in. z powodu choroby, można upoważnić inną osobę, by zrobiła to za nas.

Dowody osobiste wydawane od 2015 roku różnią się od starszych wersji. Nie zawierają już informacji takich jak wzrost, kolor oczu czy podpis właściciela. Usunięto także adres zamieszkania. Z kolei dokumenty wydawane na podstawie wniosków złożonych od marca 2019 r. mają warstwę elektroniczną. Cyfrowa wersja dowodu w aplikacji mObywatel ma taką samą wartość prawną jak jego plastikowy odpowiednik.

ZOBACZ: Abonament RTV w 2025 roku. Wiadomo już, co w sprawie podwyżek 

Zmiana w wypłatach emerytur. Dotyczy zarówno ZUS, jak i KRUS Wygrał główną nagrodę w Mini Lotto. To druga największa wygrana w historii

W tych przypadkach należy wymienić dowód osobisty

Większość osób wie, że dowody osobiste nie są wydawane bezterminowo. Kiedy zatem należy je wymienić? Mówią o tym szczegółowe przepisy. W ustawie znajduje się lista wszystkim przypadków. Należą do nich:

  • zmiana danych zawartych w dowodzie
  • upływ terminu ważności dowodu (wniosek o nowy dowód osobisty składa się co najmniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego dokumentu)
  • upływ terminu zawieszenia dowodu (dotyczy dowodów z warstwą elektroniczną)
  • zmiana wizerunku twarzy
  • utrata dowodu
  • uszkodzenie dowodu
  • wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej
  • brak możliwości identyfikacji i uwierzytelnienia lub złożenia podpisu osobistego
  • brak certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia lub certyfikatu podpisu osobistego
  • kradzież tożsamości
  • wymiana dowodu bez odcisków palców
  • reklamacja

Dowód osobisty jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania. Jeśli dopiszemy się do Rejestru Danych Kontaktowych, System Rejestrów Państwowych automatycznie wyśle nam powiadomienie o zbliżającym się upływie ważności naszego dowodu osobistego na 90, 60, 30 i 14 dni przed terminem.

Te osoby muszą wymienić dowody. Inaczej czeka ich kara

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w 2025 roku obowiązek wymiany dowodu osobistego będzie dotyczył niemal co dziesiątego Polaka - chodzi o aż 3,5 mln osób. Sytuacja dotyczy w szczególności osób urodzonych w 1997 roku. Te osoby otrzymały swój pierwszy dowód osobisty w 2015 roku - w 2025 roku minie zatem 10 lat. Podobną sytuację mają osoby urodzone w 1987 roku, jeśli nie wymieniły dowodu wcześniej. Dla porównania, w 2023 roku wymiany dokumentu tożsamości wymagało 2,1 mln dokumentów.

ZOBACZ: Niesłychane, ile musisz dziś zarabiać, by liczyć na 3 tys. zł emerytury. Wyliczenia ZUS mówią jasno 

A co grozi osobom, które nie wymienią dowodu? Ustawa o dowodach osobistych mówi jasno, że jeśli nie dopełnią tego obowiązku mogą zostać ukarane grzywną lub ograniczeniem wolności. Wysokość grzywny ustalana jest przez sąd i może wynieść nawet do 5 tys. złotych.