Goniec.pl > Wiadomości > 3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.12.2021 20:19

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej

cmentarz
goniec.pl

3 grudnia będzie w Polsce dniem "covidowej żałoby narodowej". Taki postulat wysunął psychoterapeuta Maciej Roszkowski, który chce upamiętnić ofiary koronawirusa w naszym kraju. Aby wziąć udział w akcji wystarczy o godzinie 18:00 zapalić świeczkę w oknie i ubrać się na czarno.

Choć trudno w to uwierzyć, koronawirus jest z nami już od prawie dwóch lat. 12 marca 2020 roku w Polsce odnotowano pierwszy zgon na Covid-19 i od tamtej pory nie ma dnia, by z wirusem nie przegrała jakaś osoba.

Przerażające statystyki coraz mniej robią na nas wrażenie, a przecież dziennie umiera teraz niepotrzebnie pół tysiąca ludzi. To właśnie dla wszystkich tych, którzy nie dali sobie rady z okrutnym przeciwnikiem, jakim jest koronawirus, 3 grudnia zorganizowany zostanie dzień covidowej żałoby narodowej.

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo

- 300 zgonów, to 300 zgonów, jutro 500, czy 300 - co z tego... Po prostu nam to zobojętniało. To jest dramatyczne. Zapominamy, że za każdą z tych cyfr kryją się ludzkie tragedie - mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Niestety, trudno nie zgodzić się z takim stanowiskiem. W dzisiejszych pandemicznych czasach zapanowało wszechobecne zobojętnienie na śmierć, która nie wywołuje w nas już takiej nostalgii i refleksji.

Walczyć z tym zjawiskiem chce psychoterapeuta Maciej Roszkowski, który wpadł na pomysł, jak uczcić pamięć ofiar Covid-19. Chodzi tu nie tylko o zmarłych z powodu koronawirusa, ale wszystkich tych, którzy odeszli, bo nie otrzymali pomocy w odpowiednim czasie z powodu niewydolności systemu opieki zdrowotnej.

- W Polsce umarło 140 tys. osób w wyniku pandemii, są to nadmiarowe zgony. Teraz codziennie znowu umiera kilkaset osób, a w ciągu najbliższych miesięcy umrze kolejnych kilkadziesiąt tysięcy na COVID i z powodu przeciążenia systemu zdrowotnego w Polsce. Po tej fali zachorowań możemy więc spodziewać się 200 tys. nadmiarowych zgonów - tłumaczy Roszkowski.

Dzień covidowej żałoby narodowej

Maciej Roszkowski proponuje więc, by 3 grudnia stał się dniem covidowej żałoby narodowej. Wystarczy, że tego dnia ubierzemy się na czarno i o godzinie 18:00 zgasimy światło w domu, zapalając w oknie świeczkę.

- Zapalmy minimum 140 tysięcy świeczek w oknie ku pamięci dotychczasowych 140 tysięcy ofiar pandemii w Polsce. To idea oddolnego przeżycia tej żałoby, bo na władze nie możemy liczyć, a te osoby powinny być upamiętnione - apeluje psychoterapeuta.

Pomysł już podchwycili niektórzy lekarze, w tym m.in. Bartosz Fiałek, dla którego akcja będzie miała także wymiar edukacyjny.

- Trzeba robić wszystko, żeby pokazywać, jak jest źle i jak może to wyglądać, jeżeli nie będziemy się szczepić oraz respektować zasad sanitarno-epidemiologicznych - twierdzi lekarz i zaznacza, że ciężko mu zaakceptować fakt, że lekceważymy tak ważny temat.

Szczepienia bronią w walce z koronawirusem

W ubiegłym tygodniu Polska zajmowała niechlubne pierwsze miejsce w rankingu nadmiarowych zgonów w państwach UE. Tylko dziś z powodu koronawirusa lub koronawirusa i chorób współistniejących zmarły 502 osoby. Według szacunków epidemiologów, czwarta fala może pochłonąć nawet 60 tys. ofiar.

- Średnia tygodniowa (zakażeń - przyp. red.) może być w granicach 28 tys. zakażeń, czyli będą to dramatyczne liczby. Trzeba liczyć, że mniej więcej 1 procent raportowanych przypadków umrze - mówiła na antenie radia RMF FM prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych w Instytucie Nauk Medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Warto pamiętać, że wariant delta jest o wiele bardziej transmisyjny niż poprzednie warianty, a za rogiem czai się już omikron. Specjaliści alarmują, że bronią w ochronie przed rozwijaniem się kolejnych mutacji są szczepienia. Tylko dzięki nim możemy wrócić do normalności.

Oczywiście, szczepionki nie chronią nas w 100%, ale osoby, które się zaszczepiły łagodniej przechodzą Covid-19 i o wiele rzadziej umierają. Stąd apele lekarzy i władz do Polaków o przyjęcie preparatu przeciwko koronawirusowi. Ostatnio na ten temat w kontekście nadchodzących świąt wypowiadał się premier Mateusz Morawiecki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: portal.abczdrowie.pl

Tagi: Koronawirus