Goniec.pl
[II-51]

KWP Katowice

Zabił 13-letnią Patrycję. Sąd zdecydował

4 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Zapadła decyzja sądu w sprawie 15-latka zatrzymanego w związku z morderstwem Patrycji z Bytomia. Chłopak, który przyznał się do zabójstwa 13-latki, od 9 września znajduje się pod obserwacją psychiatryczną. Wymiar sprawiedliwości zdecydował, że zostanie ona wydłużona do sześciu tygodni. Dopiero po przedstawieniu wyników badań biegłych lekarzy podjęte zostaną dalsze postanowienia w sprawie podejrzanego.

Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach zadecydował o wydłużeniu obserwacji psychiatrycznej 15-latka powiązanego ze śmiercią Patrycji z Bytomia do sześciu tygodni. Warto przypomnieć, że nastolatek został nią objęty 9 września i od tego czasu przebywa w Krajowym Ośrodku Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Dariusz Prosiecki odchodzi z TVN. Znalazł już nowe zajęcie

CZYTAJ DALEJ

Od stycznia Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach nie zdecydował ostatecznie o losie 15-latka. Chłopak podczas składania zeznań przyznał się do zabicia 13-letniej Patrycji. Początkowo trafił do schroniska dla nieletnich. Dla jego przyszłości kluczowa będzie opinia biegłych lekarzy.

Co dalej z 15-latkiem?

Wniosek o wydłużenie obserwacji psychiatrycznej Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach otrzymał od pracowników ośrodka w Garwolinie, do którego przyjęto 15-latka. Wymiar sprawiedliwości przychylił się do prośby specjalistów i powołał do składu biegłych psychologa w połowie września.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z ustaleń dziennikarzy portalu Gazeta.pl wynika, że w 22 września przesłuchano też małoletniego świadka w tzw. niebieskim pokoju. Nie ujawniono jednak, jakie są jego relacje z zatrzymanym 15-latkiem i co łączyło go z zabitą Patrycją. Nie przekazano również informacji dotyczących treści przesłuchania.

Jak dotąd nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy sądowej. Z komunikatu przekazanego przez sędziego Tomasza Pawlika wynika, że będzie to możliwe dopiero, gdy wymiar sprawiedliwości otrzyma wszystkie niezbędne opinie biegłych. Po zakończeniu obserwacji psychiatrycznej nastolatek najprawdopodobniej będzie przebywał w schronisku dla nieletnich lub pozostanie w placówce medycznej.

Postępowanie sądowe toczy się od stycznia

Choć sprawa 15-latka toczy się od stycznia, sąd nadal nie może podjąć ostatecznej decyzji o jego losie. Warto przypomnieć, że Patrycja z Bytomia zaginęła 12 stycznia. Po poszukiwaniach, w które zaangażowali się bliscy oraz funkcjonariusze z Knurowa, Bytomia, Piekar i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, dzień później znaleziono ciało nastolatki.

Zwłoki 13-letniej dziewczyny znajdowały się na terenie nieużytków za hipermarketem w Piekarach Śląskich. Podczas sekcji odnotowano obrażenia klatki piersiowej i szyi. Badania wykazały także, że ofiara była w ciąży. Do jej zabójstwa przyznał się zatrzymany 15-latek. Z doniesień mediów wynika, że Patrycja była jego partnerką, a zabójca miał obawiać się konsekwencji związanych z jej ciążą.

Jak przekazał sędzia Tomasz Pawlik w rozmowie z portalem Gazeta.pl, wymiar sprawiedliwości czeka na opinie Zespołu Diagnostycznego przy Schronisku dla Nieletnich, biegłych psychiatrów z Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie oraz Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych.

Ostatecznie 15-latek może zostać skierowany do zakładu poprawczego, z którego wyjdzie po ukończeniu 21. roku życia lub ośrodka psychiatrycznego, jeśli powody ku temu dadzą opinie biegłych lekarzy. W związku z tym, że w chwili zabójstwa zatrzymany nie miał ukończonych 15 lat, nie trafi do więzienia.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 3

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta.pl, Goniec.pl

Tagi:

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >
Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Wiadomości

Mołdawia: Znaleziono fragmenty pocisku rakietowego przy granicy z Ukrainą

Czytaj więcej >
ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News, Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Wiadomości

Milionowe premie dla piłkarzy, a w tle wielka afera. Lewandowski pokłócił się z Michniewiczem

Czytaj więcej >