Goniec.pl
wolne media protest

Piotr Molecki/East News (zdj. ilustracyjne)

Dziennikarz Radia Gdańsk stanął w obronie TVN. Z miejsca stracił pracę

26 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Dziennikarz publicznego Radia Gdańsk Marcin Mindykowski został zwolniony z pracy po tym, jak podpisał się pod apelem dziennikarzy w obronie telewizji TVN i wolności słowa. O sprawie poinformowali w mediach społecznościowych jego koledzy.

W związku z ustawa lex TVN i atakiem PiS na wolne media dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski oraz Miłosz Jałoszewski z portalu OKO.press zorganizowali akcję zbierania podpisów pod apelem środowiska dziennikarskiego przeciwko kontrowersyjnemu projektowi. Do tej pory poparło go ponad 1000 osób, w tym także dziennikarz Radia Gdańsk Marcin Mindykowski.

andrzej duda2

Nieoficjalnie: Andrzej Duda zawetuje lex TVN. Miał porozumieć się z PiS-em

CZYTAJ DALEJ

Reporter Radia Gdańsk zwolniony za podpis pod apelem

Marcin Mindykowski, po tym jak złożył podpis pod apelem dziennikarzy, otrzymał od swojego przełożonego reprymendę. Mindykowski był jedynym reporterem lokalnych mediów publicznych, który podpisał się pod petycją

To najwyraźniej jednak było za mało, gdyż dziennikarza postanowiono pozbyć się z dnia na dzień. Jak podali w mediach znajomi Mindykowskiego, otrzymał on zwolnienie z pracy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Z Radia Gdańsk zwolniono właśnie Marcina Mindykowskiego, dziennikarza zajmującego się od wielu lat kinem. Zrobiono to tuż po tym jak Marcin podpisał apel w obronie TVN. Wielki szacun dla Marcina, wielka hańba dla kierownictwa stacji - napisał na Twitterze Maciej Bąk, trójmiejski reporter Radia ZET.

O tym, że Mindykowski po 9 latach współpracy z Radiem Gdańsk żegna się ze stacją, poinformowała także na Facebooku Magda Świerczyńska-Dolot z Radia 357. Jak napisała, reporter otrzymał list z jednym zdaniem, w którym poinformowano go o decyzji władz radia.

Decyzją tą oburzony jest także Rafał Mrowicki, trójmiejski dziennikarz WP.pl, który określił Mindykowskiego jako świetnego dziennikarza, jednego z najlepszych fachowców od kultury i bardzo dobrego człowieka.

Do zwolnienia reportera Radia Gdańsk odniósł się krótko Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy, który postawę władz radia nazwał dyskryminacją w czystej postaci, nadająca się do sądu pracy.

Lex TVN

Przypomnijmy, że 11 sierpnia Sejm przyjął tzw. lex TVN, czyli nowelę ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz projekt czeka na rozpatrzenie przez Senat, który będzie mógł go przyjąć, odrzucić lub nanieść poprawki.

Jak informowaliśmy, nawet jeśli PiS uda się ostatecznie przeforsować projekt w parlamencie, najprawdopodobniej zostanie od zawetowany przez samego prezydenta, który w ten sposób ma uratować PiS przed blamażem. Na Nowogrodzkiej panuje bowiem niezadowolenie z kształtu projektu po tym, jak zaakceptowano niewygodną dla PiS poprawkę Konfederacji. Ponadto, partia rządząca obawia się reakcji Amerykanów, którzy już stanęli w obronie TVN.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: radiozet.pl, twitter.com

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Andrzej Duda został przedstawiony jako Hitler na okładce białoruskiej gazety "Mińska Prawda"

Czytaj więcej >
Wiadomości

Wiadomości

W "Wiadomościach" karę TSUE dot. Turowa połączono z działalnością Donalda Tuska w PE

Czytaj więcej >

Wiadomości

Konferencja Adama Niedzielskiego i Waldemara Kraski. Podpisano trójstronne porozumienie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Już niedługo wszyscy sprzedawcy będą mogli wystawiać e-paragony

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Trwa remont prezydenckiej rezydencji na Helu. Zamówiono drogie meble

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Ewakuowano 30 osób. Koparka uderzyła w rurociąg

Czytaj więcej >