Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Znaleziono skrzydło samolotu Jewgienija Prigożyna."Potwierdza to jedną wersję"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.08.2023 17:09

Znaleziono skrzydło samolotu Jewgienija Prigożyna."Potwierdza to jedną wersję"

Prigożyn, katastrofa samolotu
HANDOUT/AFP/East News, ENews112/Telegram

23 sierpnia rozbił się prywatny odrzutowiec, na którego pokładzie znajdował się przywódca grupy Wagnera - Jewgienij Prigożyn. Nagrania i zdjęcia z miejsca zdarzenia zdają się potwierdzać jeden scenariusz.

Katastrofa samolotu Jewgienija Prigożyna

O katastrofie małego prywatnego Embraera w obwodzie twerskim, pomiędzy Moskwą a Petersburgiem, poinformował Rosyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego, a kremlowskie media wkrótce podały, że zginęły wszystkie osoby, które znajdowały się na pokładzie maszyny.

Wśród nich było troje członków załogi i siedmioro pasażerów, w tym Jewgienij Prigożyn oraz Dmitrij Utkin, od którego pseudonimu została zaczerpnięta nazwa Grupy Wagnera. Kreml wciąż bardzo lakonicznie informuje o okolicznościach rozbicia się prywatnego odrzutowca.

Nowy podatek od stycznia 2024 roku. Zapłacimy wszyscy, z każdym rokiem coraz więcej

Rzecznik Kremla zabrał głos w sprawie

Zdecydowana większość komentatorów i obserwatorów tego, co dzieje się w Rosji, jest przekonana, że za śmierć Prigożyna odpowiada Władimir Putin, który tym samym chciał się zemścić za przeprowadzoną dwa miesiące temu nieudaną próbę puczu, a przynajmniej przymiarki do niego.

- Absolutne kłamstwa - mówił w piątek (25.08) Dmitrij Pieskow, odpowiadając na sugestie, że Władimir Putin zlecił zabójstwo Prigożyna. - Nie mamy w tej chwili wielu faktów, a one wymagają wyjaśnienia w trakcie oficjalnego śledztwa, które jest obecnie prowadzone - mówił główny propagandzista Kremla.

Jedna wersja scenariusza została potwierdzona?

Na rosyjski kanale 112 na Telegramie opublikowano zdjęcia podwozia i skrzydła, które zostało znalezione 3 km od miejsca katastrofy. - Potwierdza to wersję mówiącą, że samolot rozpadł się jeszcze w powietrzu - napisano.

Rosyjski dyktator w czwartek (24.08) złożył kondolencje rodzinom ofiar, dodając, że… szef Grupy Wagnera "popełniał wiele błędów". Władimir Putin poinformował także, że trwa śledztwo. - Obecnie prowadzone są badania genetyczne i techniczne, a to wymaga czasu - powiedział.

Dmitrij Pieskow nie potwierdził czy rosyjski dyktator weźmie udział w pogrzebie Prigożyna. Rzecznik Kremla dodał, że Putin ma "bardzo zajęty grafik".   

Źródło: ENews 112/Telegram