Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Zmiany dla frankowiczów. Komisja Europejska zmieniła stopę składaną, nowe zasady
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 21.10.2021 14:24

Zmiany dla frankowiczów. Komisja Europejska zmieniła stopę składaną, nowe zasady

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Komisja Europejska już postanowiła - zmieniona zostanie stopa składana CHF LIBOR, która była używana do wszystkich przeliczeń i umów związanych z frankiem szwajcarskim na terenie Unii Europejskiej. Zastąpi ją CHF SARON. Zmiany, choć na pierwszy rzut oka niewielkie, mogą uderzyć w osoby zaciągające kredyty we frankach.

Zmiana dokona się 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu wszystkie umowy i instrumenty finansowe będą posługiwały się wartościami z nowej stopy. Wartość nowej stopy jest wyższa, co może sprawić, że frankowicze zapłacą więcej.

Komisja Europejska podjęła decyzję. Szykują się zmiany dla zaciągających kredyty we frankach

Odsetki od raty kredytów we frankach szwajcarskich składały się ze stopy oprocentowania i marży banku. Stopą oprocentowania na terenie Unii Europejskiej do 1 stycznia 2022 był CHF LIBOR, którego zmieniany poziom wpływał na wahania odsetek i tym samym rat kredytowych.

Nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej sprawi, że ta stopa zostanie zmieniona na nową - CHF SARON. Jest to szczególnie istotne dla osób, które planowały kredyt we frankach lub wzięły go, podpisując umowę uwzględniającą zmiany w stopie.

CHF SARON według wyliczeń na 13 października -0,7205 proc., podczas gdy CHF LIBOR wynosiła -0,7632 proc. Wyższa stopa uderzy w wysokość odsetek.

Wskaźniki SARON będą też korygowane o stały spread korygujący. Dla wskaźnika 1-miesięcznego wynosi on np. -0,0571 proc., a dla 3-miesięcznego: 0,0031 proc.

Kredyty hipoteczne ze zmianami

Nie trzeba będzie jednak martwić się o jakiekolwiek aneksy. KE ustaliła, że zmiany w umowach nastąpią automatycznie, LIBOR zostanie wszędzie zamieniony na SARON.

W Polsce najwięcej kredytów we frankach branych jest w postaci kredytów hipotecznych. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", w Polsce liczba czynnych hipotek frankowych wynosiła 415,1 tys., zaś takie kredyty spłaca 723 tys. osób.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: tvn24, Rzeczpospolita, Goniec

Tagi: