Zmarł znany profesor, był wybitnym naukowcem. Uczelnia w żałobie
Z wielkim smutkiem Politechnika Śląska poinformowała o śmierci prof. dr hab. inż. Eugeniusza Świtońskiego, mDHC. Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także wychowawcą kilku pokoleń studentów i doktorantów, a jego działalność naukowa i dydaktyczna miała ogromny wpływ na rozwój polskiej inżynierii. Informacja o jego odejściu 25 stycznia 2026 roku wzbudziła głęboki żal w środowisku akademickim i wśród współpracowników.
- Życie i kariera prof. Eugeniusza Świtońskiego
- Badania naukowe i innowacje w mechanice i biomechanice
- Działalność dydaktyczna i organizacyjna profesora
- Nagrody, wyróżnienia i dziedzictwo naukowe
Życie i kariera prof. Eugeniusza Świtońskiego
Profesor Eugeniusz Świtoński urodził się 7 sierpnia 1940 roku w Drohiczynie. W 1963 roku ukończył Politechnikę Poznańską i od tego czasu był związany z Politechniką Śląską, gdzie rozwijał swoją karierę akademicką.
Stopień doktora uzyskał w 1970 roku, a doktora habilitowanego w 1980 roku. W 1991 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym Katedry Mechaniki Technicznej, a cztery lata później otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jego kariera obejmowała wszystkie szczeble zawodowe oraz pełnienie wielu funkcji organizacyjnych na uczelni.

Badania naukowe i innowacje w mechanice i biomechanice
Profesor Świtoński specjalizował się w mechanice teoretycznej i stosowanej, biomechanice oraz metodach numerycznych w analizie stereomechanicznej konstrukcji maszynowych. Jego prace były pionierskie w zastosowaniu metody elementów skończonych w projektowaniu maszyn na Politechnice Śląskiej. Współpracował z przemysłem obronnym, m.in. z Zakładami Mechanicznymi Bumar Łabędy oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM, pełniąc funkcję przewodniczącego rad naukowych i prowadząc kształcenie inżynierów.
Profesor prowadził także badania nad biomechaniką człowieka, w tym modelowaniem lokomocji i oceną stanu obciążenia narządów ruchu, które znalazły praktyczne zastosowanie w rehabilitacji i przemyśle.
Działalność dydaktyczna i organizacyjna profesora
Profesor Świtoński był promotorem ponad 200 prac dyplomowych i 14 doktoratów, a jego podręczniki akademickie i skrypty dydaktyczne znacząco wzbogaciły literaturę polskiej inżynierii. Był także jednym z inicjatorów utworzenia Wydziału Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Śląskiej – pierwszego takiego wydziału w Polsce.
Jego zaangażowanie w działalność Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej obejmowało m.in. funkcję przewodniczącego Gliwickiego Oddziału PTMTS oraz Zarządu Głównego PTMTS. Profesor aktywnie uczestniczył w zespołach ministerialnych, komitetach PAN oraz w organizacji prestiżowych konferencji naukowych, w tym Sympozjon „Modelowanie w mechanice” i Polskiego Kongresu Mechaniki.
Nagrody, wyróżnienia i dziedzictwo naukowe
Za swoją działalność profesor Eugeniusz Świtoński otrzymał liczne wyróżnienia, w tym sześciokrotnie tytuł doktora honoris causa, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 23 podręczniki i monografie oraz ponad 300 artykułów naukowych o zasięgu międzynarodowym. Współpracownicy i studenci wspominają profesora jako życzliwego i merytorycznego nauczyciela, którego wkład w rozwój polskiej nauki i kształcenie inżynierów pozostanie nieoceniony.
