Nowy plan partii rządzącej obejmie większość Polaków. Chodzi o wynagrodzenia
Polacy mający wątpliwości co do wynagrodzenia, które otrzymują za swoją pracę, będą mogli zwrócić się do pracodawcy o pisemne uzasadnienie wysokości pensji. To rozwiązanie ma pomóc w zwalczaniu nierówności oraz dyskryminacji na polu zawodowym.
Polacy będą mogli poprosić szefa o uzasadnienie wysokości swojego wynagrodzenia
W minioną sobotę rząd przedstawił Polakom założenia nowego planu społeczno-gospodarczego dla naszego kraju, który został opracowany przez Zjednoczoną Prawicę. Polski Ład ma zapewnić krajowi wzrost gospodarczy i w ciągu kilku lat znacząco poprawić jakość życia obywateli.
Wśród głównych założeń programu znalazły się m.in. obietnice podniesienia do 7 proc. PKB na zdrowie, podwyższenie kwoty wolnej od podatków do 30 tys. zł, stworzenia nowych 500 tys. miejsc pracy oraz zwolnienie z podatku emerytur do 2500 zł.
W Polskim Ładzie zaproponowano również rozwiązanie mające m.in. zmniejszyć nierówności płac pomiędzy kobietami a mężczyznami. PiS zaproponował wprowadzenie częściowej jawności wynagrodzeń, dzięki czemu pracownicy mają zyskać prawo do uzyskania od szefa pisemnego uzasadnienia wysokości swojej wypłaty.
[EMBED-243]
Pracodawca będzie musiał odpowiedzieć na prośbę pracownika w ciągu 30 dni, a w razie niezadowolenia z uzasadnienia, podwładny będzie mógł wystąpić na ścieżkę prawną i pójść do sądu pracy. To rozwiązanie dla osób, które mają podejrzenia, że ich wynagrodzenie jest celowo zaniżane.
Z kolei osoby, które czują się dyskryminowane ekonomicznie z powodu płci, będą mogły wystąpić o informację w sprawie przeciętnych zarobków osób płci przeciwnej, które wykonują taką samą lub podobną pracę.
Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wciąż to kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. GUS wskazuje, że pracownice zarabiają średnio aż o 20 proc. mniej niż ich koledzy na tych samych stanowiskach.
Polski Ład to jednak nie tylko propozycje dla ludzi młodych. W nowym planie gospodarczym dla Polski nacisk położono również na kwestie zatrzymania w pracy seniorów, którzy osiągnęli już wiek emerytalny.
Rząd zaproponował zwolnienie z podatku PIT dla osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie zdecydują się pobierać świadczenia i będą kontynuować pracę zawodową. To miałoby w przyszłości skutkować w ich przypadku m.in. znacznym zwiększeniem kapitału emerytalnego, a co za tym idzie wysokości późniejszego świadczenia.
Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem
Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce
Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: RMF 24