Goniec.pl
Wielu Polaków będzie zdziwionych

Pixabay.com StockSnap

Nowy plan partii rządzącej obejmie większość Polaków. Chodzi o wynagrodzenia

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Rząd Prawa i Sprawiedliwości opracował i zaprezentował w sobotę nowy plan społeczno-gospodarczy dla naszego kraju. Niektóre jego zapisy zadziwiły Polaków. Partia Jarosława Kaczyńskiego chce m.in. wprowadzenia częściowej jawności wynagrodzeń.

Polacy mający wątpliwości co do wynagrodzenia, które otrzymują za swoją pracę, będą mogli zwrócić się do pracodawcy o pisemne uzasadnienie wysokości pensji. To rozwiązanie ma pomóc w zwalczaniu nierówności oraz dyskryminacji na polu zawodowym.

Polacy będą mogli poprosić szefa o uzasadnienie wysokości swojego wynagrodzenia

W minioną sobotę rząd przedstawił Polakom założenia nowego planu społeczno-gospodarczego dla naszego kraju, który został opracowany przez Zjednoczoną Prawicę. Polski Ład ma zapewnić krajowi wzrost gospodarczy i w ciągu kilku lat znacząco poprawić jakość życia obywateli.

Wśród głównych założeń programu znalazły się m.in. obietnice podniesienia do 7 proc. PKB na zdrowie, podwyższenie kwoty wolnej od podatków do 30 tys. zł, stworzenia nowych 500 tys. miejsc pracy oraz zwolnienie z podatku emerytur do 2500 zł.

W Polskim Ładzie zaproponowano również rozwiązanie mające m.in. zmniejszyć nierówności płac pomiędzy kobietami a mężczyznami. PiS zaproponował wprowadzenie częściowej jawności wynagrodzeń, dzięki czemu pracownicy mają zyskać prawo do uzyskania od szefa pisemnego uzasadnienia wysokości swojej wypłaty.

[EMBED-243]

Pracodawca będzie musiał odpowiedzieć na prośbę pracownika w ciągu 30 dni, a w razie niezadowolenia z uzasadnienia, podwładny będzie mógł wystąpić na ścieżkę prawną i pójść do sądu pracy. To rozwiązanie dla osób, które mają podejrzenia, że ich wynagrodzenie jest celowo zaniżane.

Z kolei osoby, które czują się dyskryminowane ekonomicznie z powodu płci, będą mogły wystąpić o informację w sprawie przeciętnych zarobków osób płci przeciwnej, które wykonują taką samą lub podobną pracę.

Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wciąż to kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. GUS wskazuje, że pracownice zarabiają średnio aż o 20 proc. mniej niż ich koledzy na tych samych stanowiskach.

Polski Ład to jednak nie tylko propozycje dla ludzi młodych. W nowym planie gospodarczym dla Polski nacisk położono również na kwestie zatrzymania w pracy seniorów, którzy osiągnęli już wiek emerytalny.

Rząd zaproponował zwolnienie z podatku PIT dla osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie zdecydują się pobierać świadczenia i będą kontynuować pracę zawodową. To miałoby w przyszłości skutkować w ich przypadku m.in. znacznym zwiększeniem kapitału emerytalnego, a co za tym idzie wysokości późniejszego świadczenia.

  • Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem

  • Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

  • Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF 24

Podobne artykuły

PIT: termin mija jutro

Pieniądze

Tylko do jutra można rozliczać PIT. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara grzywny

Czytaj więcej >
Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >