GIS Żródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zacznie się już jutro w całej Polsce. GIS zapowiada wzmożone kontrole

30 Kwiecień 2021 Patryk PrzybyłowskiPatryk Przybyłowski

Długi majowy weekend po raz drugi będzie wyglądał zdecydowanie inaczej niż zwykle. Ponownie musimy mierzyć się z zamknięciem większości przybytków życia społecznego. Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat, w którym zapowiedział zwiększoną liczbę kontroli w miejscach użyteczności publicznej.

Rząd co prawda ogłosił luzowanie kolejnych obostrzeń, ale pierwsza tura majowego planu rozpocznie się dopiero 4 maja. Oznacza to, że majówkę spędzamy jeszcze w warunkach lockdownu.

Przypominamy, że oficjalnie nie mogą działać m.in. hotele, restauracje i inne miejsca użyteczności publicznej. Służby sanitarne nie zamierzają jednak ufać przedsiębiorcom na słowo i zdecydowanie zapowiadają większą liczbę kontroli w ciągu majowego weekendu.

GIS zapowiada kontrole na majówkę

Specjalny komunikat w tym celu wydał Główny Inspektor Sanitarny. Czytamy w nim, że służbom sanitarnym podczas kontroli będą towarzyszyli m.in. funkcjonariusze policji, ale również przedstawiciele innych służb.

- W czasie nadchodzącego weekendu majowego wszelkie miejsca użyteczności publicznej, w tym również punkty prowadzące usługi hotelarskie będą skrupulatnie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną wspólnie z Policją i innymi służbami - ogłasza GIS.

Ekspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńEkspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńCzytaj dalej

Niestety dla przedsiębiorców, w przypadku naruszenia obecnie obowiązujących w Polsce zasad epidemiologicznych będą musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

- Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej - w przypadku prowadzenia działalności niezgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii oraz naruszeń wymagań przepisów higieniczno-sanitarnych - będą podejmować działania zgodnie ze swoimi kompetencjami, a próby omijania zakazów lub ich lekceważenia - nie będą akceptowane - zapewnia Główny Inspektor Sanitarny.

Rzecznik GIS: Unikajmy dużych skupisk ludzi

Jak konkretnie będą wyglądały kontrole? O to dopytaliśmy rzecznika prasowego GIS. Chociaż szczegóły nadal pozostają do wiadomości służb, to rzecznik zdecydował się o wydanie apelu do obywateli, który ma ułatwić wszystkim zmaganie się z obecną sytuacją.

- Przede wszystkim apelujemy o rozsądek i unikanie dużych skupisk ludzi. Kontrole będą miały charakter doraźny i interwencyjny. Inspekcja sanitarna na szczeblu wojewódzkim i powiatowym współpracuje ze swoimi odpowiednikami w Policji - powiedział nam Jan Bondar.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: GIS

Następny artykuł