Zaczęło się. 230 tysięcy osób dostanie wezwanie, za brak stawiennictwa surowe kary
Polacy mogą spodziewać się otrzymania specjalnego wezwania. Dotyczy to łącznie aż 230 tysięcy osób w całym kraju. Ci, którzy zdecydują się je zlekceważyć, będą musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami, w tym wysoką grzywną czy nawet ograniczeniem wolności. Wyjaśniamy, kto powinien niezwłocznie sprawdzić skrzynkę na listy.
230 tys. Polaków dostanie wezwania
Znany jest nowy termin ogłoszonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej obowiązkowej kwalifikacji wojskowej. W jej ramach na komisję stawić się będzie musiało aż 230 tys. osób, przy czym nie będą to tylko młodzi mężczyźni z jednego rocznika, ale także kobiety. Poniżej przedstawiamy wszystko to, co koniecznie trzeba wiedzieć. Jedno jest pewne – warto sprawdzać skrzynkę na listy, inaczej można narazić się na poważne konsekwencje. Kara grzywny to dopiero początek.
ZOBACZ: Jest potwierdzenie: Zbigniew Ziobro opuszcza terytorium Polski. Wiadomość właśnie obiegła media
Pani Dorota ma 60 lat. Gdy otworzyła list z ZUS-u, nogi się pod nią ugięłyWezwania trafiają do Polaków. Chodzi o kwalifikację wojskową
Ministerstwo Obrony Narodowej co roku prowadzi przygotowania do kwalifikacji wojskowej, w związku z czym Polacy powinni spodziewać się otrzymania stosownego wezwania. Dokumenty muszą zostać dostarczone do wszystkich osób na co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem. Jeśli ktoś, ze względu na ważne okoliczności nie będzie mógł pojawić się przed komisją, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym lokalny samorząd. Zapominalscy narażają się na poważne konsekwencje.
ZOBACZ: 800 plus w 2025 roku. Ci rodzice nie dostaną ani złotówki
Kwalifikacja wojskowa 2025
Rusza coroczna kwalifikacja wojskowa. Obejmie ok. 230 tys. osób, w tym nie tylko mężczyzn z jednego rocznika. Kto powinien spodziewać się otrzymania wezwania?
Kwalifikacja wojskowa w Polsce odbywa się co roku i obowiązuje przede wszystkim mężczyzn, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. Przeprowadzenie kwalifikacji zostaje obwieszczone raz do roku przez wojewodę, natomiast wezwania do stawienia się przed komisją wojskową rozsyłane są przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Wezwania otrzyma 230 tys. osób, czyli tyle samo, co w ubiegłym roku.
Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 20 stycznia 2025 r. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustala się na okres od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r. – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Wezwań powinni się spodziewać się nie tylko młodzi mężczyźni, ale również kobiety i seniorzy. Wszyscy, którzy nie stawią się w wyznaczonym terminie na kwalifikacji, narażają się na poważne konsekwencje.
W wyznaczonych Wojskowych Komendach Uzupełnień stawiać się będą potencjalni kandydaci do służby w Wojsku Polskim. Każda z osób otrzyma jedną z czterech możliwych kategorii A, B, D oraz E, które oznaczają:
- A - zdolność do służby wojskowej,
- B - czasową niezdolność do służby,
- D - niezdolność do służby w czasie pokoju,
- E - trwałą i całkowitą niezdolność do służby wojskowej.
Ustawowo obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej mają:
- mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym ukończą 19 lat życia,
- osoby, które wcześniej nie stawiły się na komisję w określonym terminie i miejscu, niezwłocznie po ustaniu przeszkody do stawienia,
- osoby, wobec których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w poprzednim roku kalendarzowym, gdy skończyły 19 lat.
Kto musi stawić się na kwalifikacji wojskowej? Wezwania dostaną przede wszystkim mężczyźni urodzeni w latach 2001-2006, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej, jednak dokument mogą również otrzymać kobiety, jeśli mają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, a także osoby “pełnoletnie zainteresowane” (w tym kobiety) do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, niezależnie od kwalifikacji i wykształcenia. Ponadto kwalifikacją wojskową objęte mogą zostać także pracownice konkretnych zawodów, takich jak m.in. psycholog, rehabilitant, radiolog, diagnosta laboratoryjny, informatyk, teleinformatyk, nawigator oraz tłumacz.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa ruszyła 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Około 230 tys. osób stawi się w tych dniach przed 392 powiatowymi komisjami. Komisja wprowadza dane badanego do wojskowej ewidencji, a następnie osoba wezwana otrzymuje zaświadczenie, że stawiła się do kwalifikacji wojskowej, ma uregulowany stosunek do służby wojskowej, a także orzeczoną zdolność do służby. Zostaje jej przyznany także stopień szeregowego, a po 14 dniach od kwalifikacji zostaje przeniesiona do tzw. pasywnej rezerwy. Chodzi o osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, ale nie wyraziły chęci służby w wojsku.
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Jakie kary obowiązują tych, którzy się na niej nie stawią? Osoby ignorujące wezwanie narażają się na grzywnę, a także przymusowe doprowadzenie. Wezwanie do stawienia się przed komisją wojskową co do zasady powinno zostać doręczone minimum 7 dni przed wyznaczonym terminem. W sytuacji, gdy wezwana osoba z ważnych przyczyn nie może stawić się przed komisją, musi zawiadomić o tym wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta, który wyznaczy nowy termin.
Obowiązkowa służba wojskowa jest od 2008 roku zawieszona w Polsce, jednak nie zlikwidowana. Przepisy zawarte przede wszystkim w ustawie o obronie Ojczyzny zakładają możliwość jej przywrócenia np. w kryzysowej sytuacji.