Goniec.pl
Wyciek danych

Pixabay.com Free-Photos

Wyciekły dane 20 tysięcy pracowników służb publicznych. Udostępnił je urzędnik RCB

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Na popularnym serwisie do wizualizacji danych udostępniono informacje personalne 20 tys. funkcjonariuszy służb publicznych, w tym pracowników CBŚ. Za wyciek danych odpowiedzialny jest urzędnik z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

O dużym wycieku danych pracowników służb bezpieczeństwa poinformował serwis niebezpiecznik.pl. Wśród udostępnionych danych są nazwiska i numery telefonów policjantów, celników, funkcjonariuszy SOP, strażników miejskich oraz pracowników CBŚ.

Wyciekły dane 20 tys. pracowników służb publicznych

Pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa udostępnił dane 20 tys. pracowników służb publicznych w popularnym serwisie umożliwiającym wizualizację danych. Dokument można było pobrać w postaci pliku Excel, który zawierał nie tylko imiona i nazwiska, ale również m.in. adresy miejsc pracy, numery PESEL, oraz e-maile i telefony.

Wyciek dotyczy ponad 20 tys. funkcjonariuszy publicznych, policjantów, funkcjonariuszy CBŚ, celników, pracowników Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Administracji Skarbowej, Straży Miejskiej, Służby Więziennej i SOK.

Dane zauważył jeden z użytkowników serwisu, który szukał informacji o szczepieniach. Jak wskazuje portal niebezpiecznik.pl, na podstawie budowy pliku można wnioskować, że zawiera on dane osób, które zgłosiły chęć przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19.

[EMBED-243]

Wyciek obejmuje dane osób, które zgłaszały się od 12 kwietnia, godz. 8:20 aż do 20 kwietnia, godz. 6:40. Plik został niezwłocznie usunięty przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W oświadczeniu przesłanym do redakcji portalu przez RCB podkreślono, że prowadzone są już działania „zmierzające do całkowitego zablokowania formularza i zabezpieczenia wykazu rekordów przesłanych za jego pośrednictwem”.

- W tej chwili prowadzimy spotkanie operacyjne, w trakcie którego analizujemy potencjalne przyczyny zaistniałej sytuacji. Gromadzimy także szczegółowe informacje dot. ewentualnego pobrania plików zawierających dane osobowe przez podmioty do tego nieuprawnione - przekazało w komunikacie RCB.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło również wewnętrzne procedury wyjaśnienia, a także zgodnie z przepisami o sprawie wycieku danych powiadomi Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Jak podkreśliła redakcja Niebezpiecznika, na szczęście udostępniony arkusz z danymi nie zwierał takich informacji, jak adresy domowe funkcjonariuszy czy numery dowodów osobistych. Wciąż jednak martwi fakt, że taki plik został publicznie udostępniony przez urzędnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Roman Jankowski

  • Uczniowie nie będą powtarzać roku szkolnego z powodu pandemii

  • Od 1 czerwca nowy przepis. Kierowcy muszą zachować minimalny odstęp od innych pojazdów

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

poszukiwany mężczyzna

Wiadomości

Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęcia. Jest podejrzany o pokazywanie nieletniej niestosownych treści

Czytaj więcej >

Wiadomości

Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym. Trwa rozprawa o zbadanie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
16-letnia Wiktoria

Wiadomości

16-letnia Wiktoria szła do koleżanki, została zabita. Rodzina prosi o pomoc w sprowadzeniu ciała

Czytaj więcej >

Wiadomości

Andrzej Duda został przedstawiony jako Hitler na okładce białoruskiej gazety "Mińska Prawda"

Czytaj więcej >
Wiadomości

Wiadomości

W "Wiadomościach" karę TSUE dot. Turowa połączono z działalnością Donalda Tuska w PE

Czytaj więcej >

Wiadomości

Konferencja Adama Niedzielskiego i Waldemara Kraski. Podpisano trójstronne porozumienie

Czytaj więcej >