Goniec.pl
Wytyczne na Boże Ciało

Piotr Molecki/East News

Właśnie pojawiły się oficjalne wytyczne biskupów na Boże Ciało. Chodzi o procesje

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Boże Ciało wypada w tym roku 3 czerwca. Właśnie pojawiły się wytyczne biskupów w sprawie organizacji procesji w tym wyjątkowym dla katolików dniu. W większości diecezji będą one organizowane na terenach przykościelnych z zachowaniem zasad sanitarnych.

Uroczystości Bożego Ciała co roku odbywają się w podobny sposób. Najpierw ma miejsce Msza Święta, po której ulicami miast i wsi prowadzona jest procesja, która zatrzymuje się przy czterech przygotowanych wcześniej ołtarzach.

Jak wyglądać będą procesje w Boże Ciało?

Ponieważ w Polsce wciąż obowiązują różne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, wielu wiernych na pewno zastanawiało się, jak w tym roku będą przebiegać obchody Bożego Ciała. Duchowni poszczególnych diecezji sami mają decydować o szczegółach, a oficjalne wytyczne już zaczęły się pojawiać.

- W miastach, w których był zwyczaj organizowania przez kilka parafii wspólnej procesji Bożego Ciała, w tym roku każda parafia zorganizuje procesję we własnym zakresie - zapowiedział biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, Jacek Grzybowski.

Diecezja kaliska zapowiedziała, że nie należy w tym roku rezygnować z tradycyjnych form liturgicznych, trzeba jednak zadbać o zachowanie obowiązujących przepisów sanitarnych. Podkreślono również, że tam, gdzie jest to możliwe, celebrację mszy św. przed lub na zakończenie procesji należy zorganizować na zewnątrz kościoła.

[EMBED-243]

Z kolei w diecezji elbląskiej biskup Jacek Jezierski zapowiedział, by dla uniknięcia dużych zgromadzeń, w tym roku nie organizować procesji wspólnych kilku parafii. Resztę szczegółów zostawił jednak w gestii każdego proboszcza.

Wiadomo natomiast, że w związku z aktualną sytuacją epidemiczną w kraju, w tym roku nie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie. Procesje w poszczególnych parafiach archidiecezji warszawskiej będą mogły się odbyć z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

Również w Częstochowie procesja ma zostać zorganizowana wyłącznie wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego. Ołtarze, przy których będzie się zatrzymywać, mają zostać przygotowane na placu kościelnym. Sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. Adam Polak ostrzegł również, że uroczystości należy organizować z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń dotyczących liczby osób w kościele, dystansu między osobami oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Podobnie sytuacja ma się przedstawiać w całej Polsce. Procesje jednym słowem się odbędą, będą jednak ograniczone w większości do najbliższych terenów wokół kościołów i należy na nich bezwzględnie przestrzegać zasad sanitarnych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Został poproszony o bycie chrzestnym. Otrzymał listę żądań

  • Były ksiądz Natanek może stanąć przed sądem za słowa o dzieciach z in vitro

  • Katowice: 14-latek nie żyje. Skoczył z dachu budynku

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >