Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Więzienie za tablice rejestracyjne? 1 października zmieniły się przepisy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 11.10.2023 21:30

Więzienie za tablice rejestracyjne? 1 października zmieniły się przepisy

tablica rejestracyjna
Arkadiusz Ziolek/ East News

Nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych weszły w życie. Od 1 października część kierowców może trafić do więzienia, chociaż dotychczas jedno z przewinień było traktowane wyłącznie jako wykroczenie. Chodzi o znowelizowany artykuł 360c. Dodatkowo jedno zaniedbanie może skończyć się dotkliwym mandatem.

Nowe przepisy już obowiązują, trzeba to wiedzieć

Tablice rejestracyjne są obowiązkowe w przypadku wszystkich pojazdów poruszających się po drogach. Bywa jednak, iż tzw. blachy znikają z powodu kradzieży. Przestępcy dokonują tego nie bez powodu.

Złodzieje kradną tablice rejestracyjne, a później przekładają je na swoje pojazdy i dokonują m.in. kradzieży paliwa ze stacji paliw. 1 października weszły przepisy, które mają ukrócić ten proceder.

Już niebawem piątek 13-ego. Dla emerytów będzie szczęśliwy, ZUS szykuje specjalny prezent

Nowe przepisy już obowiązują, przewidują karę więzienia

Od 1 października obowiązuje znowelizowane przepisy Kodeksu karnego. Wszyscy chcący skorzystać na kradzieży tablic rejestracyjnych będą zdziwieni wiadomością, iż zgodnie z nowymi regulacjami otrzymują karę pozbawienia wolności.

ZOBACZ: Znalazła list w drzwiach samochodu. Gdy go przeczytała, zalała się łzami

Zmiany spowodowały, iż wykroczenie zmieniło się w przestępstwo. Dokładnie mowa o artykule 360c. - Kto dokonuje kradzieży tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej legalne użytkowanie tego pojazdu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, lub próbuje jej fałszowania lub przerabiania w celu użycia jako autentycznej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - czytamy w Kodeksie.

Dodatkowo drugi paragraf wskazuje, iż na taką samą karę liczyć może każda osoba, która “używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, która nie jest przypisana do pojazdu, na którym ją umieszczono, lub używa przerobionej lub podrobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego jako autentycznej”.

Mandat za brudne tablice rejestracyjne

Niemniej zmiana przepisów powinna interesować nie tylko osoby obawiające się, że zostaną złapane na przestępstwie i trafią do więzienia na długie lata. Okazuje się, że warto zadbać o czystość tablic rejestracyjnych na naszych samochodach. 

ZOBACZ: Od niedzieli nowy zakaz na terenie całej Polski. Nie będzie żadnych wyjątków

Przepisy jasno wskazują, iż tablica rejestracyjna pojazdu musi być czytelna niezależnie od pory roku. W przypadku okresu zimowego należy usuwać z niej śnieg, a jesienią czyścić z błota oraz mokrych liści. Co w przypadku, gdy zignorujemy te przepisy? Policjant może wręczyć mandat na 100 zł.

Źródło: se.pl