Goniec.pl
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pixabay.com vixrealitum

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Pierwsze komunie święte już niedługo, warto więc wiedzieć, ile należy włożyć do koperty lub jaki prezent kupić. Okazuje się, że nie jest to tania impreza. Kwoty, które średnio Polacy przeznaczają na prezenty dla dzieci, mogą być dla wielu niemałym

Pierwsza komunia w wielu przypadkach stała się w Polsce okazją do wyprawienia rodzinnej imprezy, a od zaproszonych gości wymaga się drogich prezentów. Serwis Parenting pokusił się o wyliczenie ile członkowie rodziny przeznaczają pieniędzy na tę okazję i okazuje się, że są to często bardzo duże kwoty.

Spokojnie można odnieść wrażenie, że kwoty, którymi obdarowywane są dzieci, przekraczają czasem te, które para młoda otrzymuje na swoim ślubie. Osoby urodzone w latach 80. z pewnością pamiętają swoją pierwszą komunię, na której luksusem było otrzymanie zegarka czy roweru. Dzisiaj wartość prezentów poszła bardzo w górę.

Według doniesień, najbardziej szczodrzy są dziadkowie dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej. Wiadomo, że wiele zależy tu od sytuacji finansowej seniorów, jednak średnia przekazywana przez nich wynosi od 700 do nawet 2.000 zł.

Nieco mniej zwykle pieniędzy można znaleźć w kopertach od rodziców chrzestnych. Tu średnia wynosi od 500 do 1.500 zł. Warto jednak zaznaczyć, że mówimy o kwocie wkładanej do koperty, a często towarzyszą jej również inne prezenty.

Pozostali goście, zarówno z rodziny, jak i bliscy przyjaciele itp., dają zwykle tyle pieniędzy, by pokryć koszty swojej obecności na imprezie. W przypadku 2 osób jest to zwykle 200 zł i więcej, 300-400 zł dla pary z jednym dzieckiem i minimum 400 zł w przypadku pary z dwojgiem lub większą liczbą dzieci.

Są to jednak minimalne kwoty, które często rosną, gdy goście nie chcą wyjść na skąpców czy wręcz pokłócić się z rodzicami dziecka przystępującego do pierwszej komunii. Według internautów wielu rodziców jest bardzo roszczeniowa i wręcz z agresją potrafią reagować na zbyt niskie - w ich mniemaniu - prezenty.

Jedna z internautek przytoczyła historię, gdy razem z zaproszeniem na komunię dostała listę prezentów, które dziecko miałoby otrzymać. Można było na niej znaleźć 14 pozycji, a wśród nich m.in. laptop, smartfon, zegarek, opłacenie kursu angielskiego. Poniżej znajdowała się również informacja, że rodzice przyjmą też ekwiwalent pieniężny prezentu i sami kupią wybraną rzecz.

Ta kobieta odmówiła przyjścia na komunię, ponieważ poczuła się urażona takim roszczeniowym podejściem do sprawy, ale niewiele osób ma odwagę, by zachować się w taki sposób. Inni przyjdą i pozbędą się góry pieniędzy, bo inaczej przecież nie wypada.

Ale czy właśnie o to chodzi w przyjmowaniu komunii świętej? A Wy jakie dostaliście prezenty z tej okazji?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 11-latek wyszedł z domu i już nie wrócił. Dopiero po 27 latach rodzice poznali prawdę

  • Proboszcz wymyślił „kolędę” w maju. To nie żart, mieszkańcy podzieleni

  • Przeżyła śmierć kliniczną. Opowiedziała, co wówczas czuła

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >