Goniec.pl
Wakacje 2021

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wakacje spędzimy w domu? Rzecznik MZ ostrzega, jeśli Polacy nie zadbają o bezpieczeństwo w majówkę

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że obecnie obserwujemy w Polsce niewielki trend spadkowy dotyczący liczby nowych zakażeń COVID-19. Jednocześnie przedstawiciel resortu podkreślił, że zbyt duże poluzowanie reżimu sanitarneg

Zdaniem rzecznika resortu zdrowia, jeśli Polacy chcą bezpiecznie spędzić tegoroczne wakacje, nie powinni porzucać reżimu sanitarnego w czasie nadchodzącej majówki. Zbytnie rozluźnienie może spowodować nawrót wzmożonego zagrożenia epidemicznego.

Wakacje 2021 mogą odbyć się w pełnym reżimie sanitarnym

W czasie niedawnej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz skomentował aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że obecnie obserwujemy trend spadkowy dotyczący liczby nowych zakażeń COVID-19.

Jak przekazał Andrusiewicz, w ciągu ostatniego tygodnia liczba zajętych łóżek covidowych w szpitalach spadła o niemal 2,7 tys., czyli około 8-9 proc. Nie oznacza to jednak, że sytuacja w placówkach medycznych jest stabilna. Zajętych miejsc covidowych wciąż pozostaje niemal 70 proc.

– Jeżeli popatrzymy na województwa, to Śląsk jest na poziomie 80 proc. zajętych łóżek - tam już nie odbywa się relokacja pacjentów, w tej chwili nie ma takiej potrzeby – wskazywał Andrusiewicz.

Jednocześnie Wojciech Andrusiewicz ostrzegł Polaków przed zbytnim entuzjazmem. Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, jak ważne jest, by w czasie zbliżającej się majówki nie rezygnować z przestrzegania surowego reżimu sanitarnego.

– Jeżeli pozwolimy sobie na zbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci czy o wakacjach dla nas wszystkich. To jest bardzo prosty, zero-jedynkowy wybór – przekazał stanowczo Andrusiewicz.

Rzecznik MZ wytłumaczył, że w czasie trwania pandemii koronawirusa nie ma szybkich rozwiązań, a jest „cos za coś”. Andrusiewicz wskazał, że jeśli Polacy zdecydują się odprężyć w majówkę, ceną za to będzie surowy reżim sanitarny w wakacje.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 9 246 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem na terenie naszego kraju i choć jest to zauważalnie mniej infekcji, niż tydzień temu, sytuacja epidemiczna w Polsce wciąż jest bardzo trudna.

Z informacji przekazanych przez Wojciecha Andrusiewicza wynika, że 80-procentową zajętość respiratorów w placówkach medycznych notuje się obecnie w województwach: śląskim, mazowieckim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

  • Salon fryzjerski miał przyciemnione szyby. Prowadzono nielegalną działalność

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >