Goniec.pl
ii-51

goniec.pl

Wakacje spędzimy w domu? Rzecznik MZ ostrzega, jeśli Polacy nie zadbają o bezpieczeństwo w majówkę

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że obecnie obserwujemy w Polsce niewielki trend spadkowy dotyczący liczby nowych zakażeń COVID-19. Jednocześnie przedstawiciel resortu podkreślił, że zbyt duże poluzowanie reżimu sanitarneg

Zdaniem rzecznika resortu zdrowia, jeśli Polacy chcą bezpiecznie spędzić tegoroczne wakacje, nie powinni porzucać reżimu sanitarnego w czasie nadchodzącej majówki. Zbytnie rozluźnienie może spowodować nawrót wzmożonego zagrożenia epidemicznego.

Wakacje 2021 mogą odbyć się w pełnym reżimie sanitarnym

W czasie niedawnej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz skomentował aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że obecnie obserwujemy trend spadkowy dotyczący liczby nowych zakażeń COVID-19.

Jak przekazał Andrusiewicz, w ciągu ostatniego tygodnia liczba zajętych łóżek covidowych w szpitalach spadła o niemal 2,7 tys., czyli około 8-9 proc. Nie oznacza to jednak, że sytuacja w placówkach medycznych jest stabilna. Zajętych miejsc covidowych wciąż pozostaje niemal 70 proc.

– Jeżeli popatrzymy na województwa, to Śląsk jest na poziomie 80 proc. zajętych łóżek - tam już nie odbywa się relokacja pacjentów, w tej chwili nie ma takiej potrzeby – wskazywał Andrusiewicz.

Jednocześnie Wojciech Andrusiewicz ostrzegł Polaków przed zbytnim entuzjazmem. Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, jak ważne jest, by w czasie zbliżającej się majówki nie rezygnować z przestrzegania surowego reżimu sanitarnego.

– Jeżeli pozwolimy sobie na zbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci czy o wakacjach dla nas wszystkich. To jest bardzo prosty, zero-jedynkowy wybór – przekazał stanowczo Andrusiewicz.

Rzecznik MZ wytłumaczył, że w czasie trwania pandemii koronawirusa nie ma szybkich rozwiązań, a jest „cos za coś”. Andrusiewicz wskazał, że jeśli Polacy zdecydują się odprężyć w majówkę, ceną za to będzie surowy reżim sanitarny w wakacje.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 9 246 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem na terenie naszego kraju i choć jest to zauważalnie mniej infekcji, niż tydzień temu, sytuacja epidemiczna w Polsce wciąż jest bardzo trudna.

Z informacji przekazanych przez Wojciecha Andrusiewicza wynika, że 80-procentową zajętość respiratorów w placówkach medycznych notuje się obecnie w województwach: śląskim, mazowieckim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

  • Salon fryzjerski miał przyciemnione szyby. Prowadzono nielegalną działalność

Monika MajkoAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze. Kwota jest zawrotna (Pixabay/sabinevanerp/Iberion).

Wiadomości

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Czytaj więcej >
Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Wiadomości

Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Marznąca mżawki sparaliżowała ruch. Na drogach powalone drzewa i szklanka

Wiadomości

Dolnośląskie: Marznąca mżawka sparaliżowała ruch. Na drogach i torach powalone drzewa oraz szklanka

Czytaj więcej >
Dziennikarze "Super Experssu" przypomnieli post, który Jerzy Owsiak wrzucił w mediach społecznościowych w 2019 r. dotyczący jego zarobków (Michal Zebrowski/East News).

Wiadomości

Zarobki Jerzego Owsiaka. Oto pensja szefa WOŚP

Czytaj więcej >
WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Wiadomości

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Czytaj więcej >
Wypadek, słup elektryczny, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach

Wiadomości

Łódzkie: Tragiczny wypadek pod Skierniewicami, auto zderzyło się ze słupem elektrycznym

Czytaj więcej >