Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach
Klaudia Bochenek
Klaudia Bochenek 06.05.2021 14:49

Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

logo tekst
goniec.pl

Dzisiejsza konferencja już wczoraj spowodowała ogrom domysłów, które branże zostaną odmrożone, a które jeszcze przed długi czas muszą liczyć się z zamknięciem. Teraz już wszystko wiadomo - rząd podjął decyzję o regionalizacji obostrzeń.

Co zmienia się w obostrzeniach?

Aktualne obostrzenia obowiązują do 25 kwietnia, a te dotyczące hoteli do 3 maja. Adam Niedzielski gościł wczoraj w Radiu ZET i w rozmowie z Beatą Lubecką zdradził, na co możemy liczyć w kwestii luzowania restrykcji.

Wspomniał o regionalizacji, ponieważ różnice dotyczące dynamiki i ilości zachorowań między niektórymi województwami, np. między Śląskiem a Podkarpaciem, są ogromne. Priorytetem jest powrót dzieci z klas I-III do szkół lub wprowadzenie nauki hybrydowej. Minister mówił także, że jako pierwsze na odmrożenie mogą liczyć branże kosmetyczna i fryzjerska, niestety na samym końcu byłyby to restauracje i siłownie.

Adam Niedzielski w Radiu ZET wspomniał także o możliwym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu pod koniec maja, a większego luzowania obostrzeń możemy spodziewać się na przełomie maja i czerwca.

[EMBED-243]

Co więc na tę chwilę postanowił rząd? Oto co czeka nas od 26 kwietnia:

  • woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie - w tych województwach pozostają dotychczasowe obostrzenia i poniższe poluzowania ich nie dotyczą

  • od 26 kwietnia w innych województwach edukacja hybrydowa w klasach 1-3

  • od 26 kwietnia w innych województwach przywrócenie działania salonów urody, fryzjerów i kosmetyczek

  • w przyszłym tygodniu zapadną kolejne decyzje dot. obostrzeń

  • w kolejce do odmrożenia znajdują się m.in. branża gastronomiczna czy ślubna

  • w przyszłym tygodniu również komunikat ws. organizacji pierwszych komunii świętych i wesel

W kolejną środę mamy poznać długofalowy plan działania. Będzie on oparty w dużej mierze na danych dotyczących liczby hospitalizacji pacjentów covidowych w polskich szpitalach.

Minister zdrowia potwierdził, że trwają rozmowy związane ze zdjęciem obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Również w przyszłą środę dowiemy się, jak ma wyglądać dalsze egzekwowanie tego przepisu.

Adam Niedzielski zapowiedział również, że najpewniej po majówce zostaną na nowo otwarte instytucje kultury. Na ten moment trwają wytężone konsultacje z ministrem Glińskim.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: