Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > W pogodzie zrobi się nieciekawie. Zacznie się w ten weekend
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.02.2024 12:32

W pogodzie zrobi się nieciekawie. Zacznie się w ten weekend

ulica deszcz ludzie mapa meteo
Marek BAZAK/East News, screen wxcharts.com

Pogoda w ostatnich dniach wydaje się być jesienna. Piątek przeminie pod znakiem deszczu i pełnego zachmurzenia w całej Polsce. Do tego dojdzie silny wiatr, z prędkością nawet do 100 km/h. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia. Jakiej pogody należy się spodziewać w weekend?

Najnowsza prognoza pogody

Weekend rozpocznie się nieprzyjemną pogodą w niemal całym kraju. Rozległy front atmosferyczny przyniesie dużo chmur i opadów, zwłaszcza w centrum i na wschodzie kraju. Wysoko w górach spadnie też deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie możliwe są przejaśnienia. 

Do plusów należy zaliczyć wysokie, jak na luty, temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że  w Legnicy odnotowano aż 12,1 st. C. W ciągu dnia w większości kraju temperatury wyniosą od 7 st. C na północnym wschodzie do 10-11 st. C na południu i południowym zachodzie.

ZOBACZ TAKŻE: Danuta Holecka zwróciła się do widzów. Nie mogła powstrzymać radości

Możesz odzyskać pieniądze za leki. Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna?

Alert IMGW. Wiatr i zachmurzenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już w piątek ostrzegał przed silnym wiatrem.  Dla części kraju wydano nawet alerty z ostrzeżeniami.

Na sobotę prognozowane jest duże zachmurzenie, wraz z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie kraju. Miejscami będzie padać, a na północy z początku możliwy będzie także deszcz ze śniegiem. 

Pogoda na weekend

Temperatura maksymalna wyniesie od 7 st. C na północy, około 10-11 st. C w centrum, do 13-14 st. C na południu. Chłodniej będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej – tam około 5 st. C. W niektórych rejonach kraju ponownie trzeba będzie przygotować się na silny wiatr. Nad morzem osiągnie on w porywach do 55 km/h, w rejonie podgórskim Karpat – do 70 km/h. Najmocniej powieje wysoko w górach, w porywach do 110 km/h. Miejscami wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.

W niedzielę przeważać będzie zachmurzenie mała i umiarkowane. Możliwe są przelotne opady deszczu. Będzie nieco cieplej. Temperatura minimalna wyniesie od około -1 st. C. lokalnie na północy, około 4 st. C w centrum i 9 st. C na południowym wschodzie. W dzień termometry wskażą od 11 do 15 st. C. Chłodniej będzie jedynie nad morzem – tam około 8 st. C. Prognozowany jest słaby i umiarkowany wiatr, na południu miejscami w porywach do 55 km/h.

 

Źródło: Interia.pl, IMGW.