Goniec.pl
sejm rodzinny kapitał opiekuńczy

Jakub Kaminski/East News

Ustawa o RKO przeszła przez Sejm. Teraz trafi do prezydenta

18 Listopada 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym z zielonym światłem w Sejmie. Do rozpoczęcia wypłaty następnego świadczenia na dzieci brakuje jedynie podpisu Andrzeja Dudy. - Polskie rodziny mają powód do zadowolenia - zadeklarowała minister Marlena Maląg. Łącznie rodzice będą mogli otrzymywać nawet 12 tys. złotych.

- Nowe świadczenie będzie wypłacane w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie odpowiednio przez 2 lata, lub rok – rodzice sami zdecydują, która opcja będzie dla nich lepsza - wyjaśniła Marlena Maląg.

Andrzej Duda

Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych

CZYTAJ DALEJ

Przed wdrożeniem kolejnego programu pieniężnych świadczeń prorodzinnych PiS dzieli jedynie decyzja prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej zmiany w formie ustawy chcieli wprowadzić senatorowie.

Sejm za ustawą o Rodzinny Kapitale Opiekuńczym

- Prezentując #PolskiŁad obiecaliśmy Polakom, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi - przypomniała po głosowaniu w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Minister wskazała, że polskie rodziny od dodatkowych pieniędzy oddziela już tylko podpis Andrzeja Dudy. W komunikacie ze strony rządowej wskazano, że nowe świadczenia na dzieci dostępne będą bez podatku i bez kryterium dochodowego.

Jeśli prezydent Andrzej Duda złoży prezydencki podpis, to od 1 stycznia 2022 roku rodzice dzieci od 12. do 36. miesiąca życia dostaną dodatkowe pieniądze. Łącznie jest to aż 12 tys. złotych. Ważne jest to, że pieniądze przysługują na drugie i każde kolejne dziecko.

Gdzie rodzice składać będą wnioski?

Mimo iż nowe świadczenie jeszcze nie weszło realnie w życie, to rodzice już teraz mogą sprawdzić, jak wyglądać będą formalności. Podobnie, jak w przypadku 500 plus ciężar formalności przeniesiony zostaje na ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmować będzie jednak wnioski o przyznanie 12 tys. złotych na dziecko tylko i wyłącznie w formie internetowej.

Posłowie nie zgodzili się na to, by dostępna była opcja z tradycyjnym dostarczaniem niezbędnych dokumentów do urzędu. W ostatnim czasie taka możliwość została wyeliminowana również w przypadku 500 plus i 300 plus.

Przeznaczenie pieniędzy na dziecko zostało jasno określone

Nowe świadczenie oferowane przez ministerstwo Marleny Maląg ma pomóc w pokryciu kosztów umieszczenia dziecka w żłobku. Mogą zostać spożytkowane również na opłatę pobytu dziecka u dziennego opiekuna, czy w klubie dziecięcym.

Niektórzy będą jednak zdziwieni formą wypłacania świadczenia. PiS zdecydował się na to, by pieniądze z nowego programu przekazywane były bezpośrednio do instytucji sprawującej nad dzieckiem opiekę.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: twitter.com, radiozet.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >
GUS

Pieniądze

Największy wzrost inflacji od 20 lat

Czytaj więcej >