Goniec.pl > Wiadomości > Ukraińska armia zestrzeliła rosyjskie samoloty i śmigłowiec
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.02.2022 07:49

Ukraińska armia zestrzeliła rosyjskie samoloty i śmigłowiec

Ukraińska armia zestrzeliła pięć rosyjskich samolotów i jeden śmigłowiec
Bai Xueqi/Xinhua News/East News

Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że na terenie obwodu ługańskiego zestrzelono pięć rosyjskich samolotów oraz śmigłowiec. To pierwsze straty poniesione przez armię Władimira Putina po rozpoczęciu ostrzału m.in. Kijowa, Charkowa, Dniepra.

- Sprawdził się scenariusz, o którym wczoraj pisały amerykańskie media - powiedział w czwartek nad ranem korespondent TVP Info. Dziennikarz musiał pilnie ewakuować się z terenu Dniepra, gdzie relacjonował sytuację przy granicy z separatystycznymi obwodami.

Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że ukraińska armia nie pozostaje bierna w związku z atakiem Rosji. Armia Władimira Putina poniosła pierwsze straty.

Zestrzelono pięć rosyjskich samolotów i śmigłowiec

Amerykański senator informował, że Rosja ma w planach przejęcie kontroli nad ukraińskim ruchem lotniczym. Lotnisko w Kijowie zostało już ewakuowane. W sieci nie brakuje nagrań, gdzie uchwycono momenty eksplozji (zobaczyć je możesz >pod tym linkiem<).

Tuż po godzinie 7 Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o zestrzeleniu pięciu samolotów oraz śmigłowców na terenie obwodu ługańskiego. - Według Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych w dniu dzisiejszym w rejonie OS zostało zestrzelonych 5 samolotów i śmigłowiec agresorów - czytamy w pilnym komunikacie ukraińskiego resortu.

- Połączone siły udzielają godnej odmowy siłom zbrojnym Federacji Rosyjskiej. Jednostki wojskowe na swoich pozycjach. Wróg ponosi straty - dodaje Ministerstwo Obrony Ukrainy.

- Według informacji operacyjnych ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot w strefie ochrony środowiska. Wcześniej był to Su-24 - dodał resort relacjonujący działania w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

- Zachowaj spokój. Sytuacja pozostaje pod kontrolą - podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej. Wcześniej o spokój apelował również prezydent Wołodymyr Zełenski, który rano zwrócił się do swoich obywateli. W Ukrainie wprowadzono stan wojenny.

Korespondent TVP Info ewakuował się z Dniepra

Trudną sytuację przy granicy z separatystycznym obwodem potwierdził korespondent TVP Info. - My dziś obudziliśmy się około 4:30 w Dnipro, to jest bardzo blisko Zaporoża i to jest najbliższa większa miejscowsć przy granicy z obwodem donieckiem z Donbasem - powiedział w drugim wejściu na antenę dziennikarz.

Wcześniej połączył się z Telewizją Polską tuż po tym, jak wsiadł do auta, by zmienić miejsce pobytu. - Sytuacja stała się zbyt niebezpieczna - powiedział wprost korespondent. - My z Dnipra wycofujemy się na zachód. Kiedy przejeżdżaliśmy, widzieliśmy ogromną chmurę dymu w okolicy lotniska w Dniprze. Zostało zaatakowane przez Rosjan - dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: goniec.pl