Goniec.pl
Paszport zdrowotny [kobieta na lotniksu]

Pixabay.com/jeshoots/CC0

UE: Paszport zdrowotny od 15 czerwca. Będzie obowiązkowy?

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Ważna zmiana dla obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, już od 15 czerwca. Urzędnicy chcą, by to właśnie tego dnia wszedł w życie "paszport zdrowotny". Dokument - zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej ma zawierać

Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach, jakie wytwarzane są przeciwko koronawirusowi ma zacząć obowiązywać w Unii Europejskiej już 15 czerwca. Jak wskazuje Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, paszport nie będzie obowiązkowy, jednak jego brak uniemożliwi wiele codziennych czynności, w tym może utrudnić podróżowanie.

Paszport zdrowotny już w czerwcu

- Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi nie będzie obowiązkowy, ale chcemy by funkcjonował od 15 czerwca - powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie udzielonym stacjom RTL i LCI oraz dziennikowi Le Figaro. Komisarz podkreślił, że dokument będzie wprowadzony na terenie całej wspólnoty, paszport będzie zharmonizowany na szczeblu europejskim.

Dokument według komisarza paszport, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej ma zacząć obowiązywać już 15 czerwca. Zawierać będzie informacje o przyjętej szczepionce, wytworzonych przeciwciałach, a także czy dokumentujący się paszportem zdrowotnym przebył zakażenie koronawirusem.

Komisarz podkreśla, że dokument nie będzie obowiązkowy, jednak w praktyce jego brak będzie skutkował poważnymi ograniczeniami. Paszport zdrowotny okazać się może niezbędny podczas podróży lotniczych, udziału w imprezach masowych czy korzystania z niektórych miejsc użyteczności publicznej. Jak podkreślił Breton, zamiennikiem paszportu może być negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Co ze szczepionkami?

Thierry Breton podkreślał, że pod koniec trzeciego kwartału 2021 roku Unia Europejska powinna otrzymać 360 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. Ponadto w połowie lipca na stary kontynent powinno trafić 420 milionów dawek szczepionki. Populacja Unii Europejskiej to 448 milionów osób. Biorąc pod uwagę konieczność przyjęcia dwóch dawek, Breton wskazuje, że UE powinna osiągnąć odporność zbiorową około 14 lipca.

Decyzja Unii Europejskiej o wprowadzeniu paszportów zdrowotnych podyktowana jest chęcią zapewnienia Europejczykom możliwości bezpiecznego podróżowania. Trwa niejako walka z czasem, ponieważ czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, gdy większość obywateli Starego Kontynentu rusza na swoje letnie wakacje. UE chce by było to maksymalnie bezpieczne.

Europejski paszport zdrowotny wzorowany jest na izraelskim dokumencie, który potwierdza, że dana osoba odbyła szczepienie na koronawirusa. Jak wskazuje portal Eractiv, problemem, z jakim musi mierzyć się Unia, są różnice w infrastrukturze poszczególnych krajów. Na przyśpieszenie prac nad europejskim paszportem zdrowotnym naciska Portugalia, która obecnie sprawuje prezydencję w UE.

Jak wskazuje Lizbona, paszport zdrowotny oraz przywrócenie do normalności  ruchu turystycznego jest szczególnie ważne dla krajów z południa Europy, które na turystyce opierają znaczną część swoich gospodarek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rząd rozda 30 mln zł. Pieniądze przeznaczono na wsparcie inicjatyw patriotycznych

  • Jurek Owsiak ogłosił wynik 29. Finału WOŚP

  • Karetki nie będą dla wszystkich. Pilny apel wojewody

Źródło: Eractive, RTL, Le Figaro

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >