Goniec.pl > Wiadomości > Tylko na Podkarpaciu niemal 850 interwencji po burzach. Grad wielkości dłoni
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.08.2023 21:05

Tylko na Podkarpaciu niemal 850 interwencji po burzach. Grad wielkości dłoni

powalone drzewo grad burza
KW PSP Rzeszów; Lubuscy Łowcy Burz; Polscy Łowcy Burz

Groźne ulewy przetaczają się nad Polską. Lubuscy Łowcy Burz pokazali zupełnie zalaną Wisłę, a IMGW poinformowało o zaskakujących odczytach termometrów. Deszcz, wichura i błyskawice nie oduczą ani w sobotę w nocy, ani w niedzielę.

Zalane samochody po ulewie w Wiśle, niemal 850 interwencji strażaków tylko na Podkarpaciu

Pogoda na weekend 26-27.08 przyniosła ze sobą prawdziwą karuzelę. - Weekend przyniesie dużą zmienność w pogodzie. Po burzowym piątku oraz sobocie, w niedziele dodatkowo możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Burze występować będą przez całą dobę, a lokalnie towarzyszyć im mogą intensywne opady deszczu oraz silne porywy wiatru - relacjonuje IMGW w specjalnej prognozie pogody. Podkarpaccy strażacy interweniowali w niedzielę do godziny 20:50 niemal 850 razy.

Siłę żywiołu poznała w sobotę 26.08 szczególnie południowa część kraju. Lubuscy Łowcy Burz pokazali samochody zalane do połowy wysokości wodą. To efekt nawałnicy, jaka przeszła przez Wisłę. Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz pokazali kolejne skutki burz przetaczających się nad Polską. Jedno ze zdjęć gradu udowadnia, że nie należy bagatelizować ostrzeżeń IMGW.

Beata Kozidrak błaga o pomoc. Piosenkarka może stracić dom

Nad Polską przeszły burze, padał grad wielkości dłoni

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 35 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h - ostrzega IMGW w specjalnym komunikacie. Nieustannie aktualizowana jest również mapa ostrzeżeń. Do godziny 23 obowiązują czerwone alerty m.in. dla Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.

Polscy Łowcy Burz pokazali zdjęcie gradu, który spadł w Sękowej koło Gorlic (woj. małopolskie). Kula lodu niemal praktycznie zakrywa całą dłoń fotografa. Groźnie było również w Kobylcu (woj. małopolskie). Tam również burza przyniosła ze sobą grad. Nie obyło się bez powalonych drzew. Na jednym z udostępnionych zdjęć (znajdziesz je na końcu artykułu) zobaczyć można, że wiatr porwał trampolinę, na której zazwyczaj bawią się dzieci.

Meteorolodzy IMGW ostrzegają, że w nocy z soboty na niedzielę będzie padać deszcz. W niektórych miejscach w kraju towarzyszyć będzie mu deszcz. - Wiatr na ogół słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, na południu lokalnie do 90 km/h - czytamy w ostrzeżeniu IMGW. Co czeka nas w niedzielę? 

Niedziela nadal z burzami, trzeba uważać

IMGW pokazało mapę temperatury powietrza w Polsce. Eksperci wskazali na “ciekawą sytuację termiczną”. Jest ona bezpośrednio związana z burzami i deszczem padającym na południu kraju. Pofalowany chłodny front w połączeniu z wyładowaniami doszło do wyjątkowo dużych kontrastów temperaturowych. W tym samym czasie w Krośnie było 17,1 stopni Celsjusza, a w Terespolu aż 31,6 stopni Celsjusza.

Czy w niedzielę 27.08 będzie padać? IMGW nie pozostawia złudzeń i wskazuje, że tydzień zakończy się intensywnymi opadami. Meteorolodzy prognozują, że na wschodzie nieco się rozpogodzi, ale w całym kraju spodziewać się można przelotnych burz.

Źródło: lubuscy łowcy burz, imgw, polscy łowcy burz

Tagi: Pogoda burza