Goniec.pl > Wiadomości > Trąba powietrzna przeszła przez łódzkie. "To trwało pięć minut. Ściągało dach za dachem"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 17.08.2023 11:26

Trąba powietrzna przeszła przez łódzkie. "To trwało pięć minut. Ściągało dach za dachem"

Straż pożarna, trąba powietrzna
KP PSP w Sieradzu, OSP Błonie (zdj. poglądowe)

Przez dużą część Polski przetoczyły się wczoraj (16.08) silne nawałnice. W woj. łódzkim pojawiła się trąba powietrzna, która zrywała dachy i łamała drzewa. Strażacy walczą teraz ze skutkami żywiołu.

Kolejne załamanie pogodowe - upały, burze i grad

W ostatnich dwóch tygodniach jesteśmy świadkami pogodowego rollercoastera. Upały przeszły w chłody, by znowu ustąpić upałom. We wtorek (15.08) mieliśmy najprawdopodobniej najcieplejszy dzień w roku z 34 stopniami Celsjusza. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia.

W upalne dni, kiedy powierzchnia ziemi jest silnie podgrzewana przez słońce, powietrze bezpośrednio nad nią również się nagrzewa. To właśnie ciepłe i wilgotne powietrze unoszące się ku górze może tworzyć warunki sprzyjające tworzeniu się trąb powietrznych.

Z kolei intensywne parowanie wody z powierzchni ziemi zwiększa ilość wilgoci dostępnej w atmosferze. Ta wilgoć może kondensować się w chmurach burzowych i tworzyć większe krople wody lub krystaliczne struktury gradu.

Po policyjnym pościgu auto wjechało w drzewo. Na pokładzie sześcioro dzieci i troje dorosłych

Trąby powietrzne spowodowały duże zniszczenia

Wczoraj (17.08) obszary Dolnego Śląska, Ziemi Łódzkiej oraz Podkarpacia nawiedziły burze. Dodatkowo, na terenie Opolszczyzny doszło do opadów gradu. W powiecie sieradzkim (woj. łódzkie) zaobserwowano zjawisko trąby powietrznej.

Strażacy odebrali wieczorem kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących tych zdarzeń. Najwięcej odnotowano ich w powiatach: sieradzkim (19) i wieluńskim (10).

St. kpt. Marcin Zwierzak, rzecznik PSP w Sieradzu, potwierdził, że przez powiat przeszła mała trąba powietrzna, która połamała drzewa i zerwała dachy. - To pięć minut podobno trwało. Błyskało, ruszyło i dach za dachem ściągało - poinformował w rozmowie z RMF FM.

Strażacy usuwają skutki trąby powietrznej

Największe straty odnotowano w miejscowości Niechmirów leżącej w gminie Burzenin, gdzie aż siedem domów w wyniku nawałnicy zostało pozbawionych dachów. Obecnie strażacy nadal intensywnie pracują, usuwając konary z drzew i pomagając w zabezpieczaniu zerwanych dachów. W kilku innych okolicznych miejscowościach mocny wiatr również spowodował podobne uszkodzenia.

Źródło: RMF FM