Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji. Czas tylko do 26 września
Monika Majko
Monika Majko 24.06.2021 17:43

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji. Czas tylko do 26 września

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com Alehandra13 CC0

Być może widzowie TVN24 będą musieli już niedługo pożegnać się ze swoim ulubionym kanałem informacyjnym. Krajowa rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie podjęła decyzji w sprawie przedłużenia koncesji satelitarnej dla stacji, która kończy się z dniem 26 września 2021 roku.

TVN24 świętuje w tym roku 20-lecie swojego istnienia, jednak przyszłość kanału wciąż jest niepewna. Choć TVN Grupa Discovery wystąpiła o przedłużenie koncesji dla swojej stacji już w lutym zeszłego roku, ostateczna decyzja w tej sprawie wciąż nie zapadła.

Stacja TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji satelitarnej

Michał Samul, członek zarządu TVN SA i redaktor naczelny TVN24, w rozmowie z redakcją Business Insider Polska podkreślił, że stacja spełnia wymogi formalne i merytoryczne, potrzebne, by koncesja została przedłużona.

- Zatem pozostaje nam cierpliwie czekać na decyzję KRRiT - dodał Samul.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

I choć przedstawiciele TVN Grupa Discovery zdają się nie przejmować zwlekaniem KRRiT, sprawa może zakończyć się jednak nie po ich myśli. Jak informował niedawno serwis wirtualnemedia.pl, Krajowa Rada analizuje złożony wniosek pod kątem zgodności z Ustawą o Radiofonii i Telewizji.

Chodzi m.in. o art. 35, który określa warunki uczestnictwa podmiotów zagranicznych w spółkach posiadających koncesje. Od 2015 roku Grupa TVN należy do Amerykanów, a od 2018 roku została włączona do Discovery Communications.

Formalnym właścicielem TVN SA, który nadaje TVN i TVN 24, jest z kolei zarejestrowana w Holandii, czyli kraju członkowskim Unii Europejskiej, spółka Polish Television Holding BV. Na razie nie wiadomo, jaki będzie finał analiz prowadzonych przez KRRiT, jednak przedstawiciele stacji przygotowali już awaryjne scenariusze.

Grupa Discovery opracowała kilka awaryjnych scenariuszy

- Z całą pewnością firma taka jak Grupa Discovery musi być przygotowana na każdą sytuację - wskazał Michał Samul, który po raz kolejny podkreślił jednak, że jest przekonany o tym, że jego kanał otrzyma koncesję. Jednym z pomysłów jest przejście na koncesję kanału TVN24 BiS i przeniesienie emisji na antenę tej stacji, bowiem może ona nadawać do 2027 roku. Będzie to wiązało się jednak ze sporymi zmianami w ramówce i znalezieniem w niej miejsca dla tematyki międzynarodowej i biznesowej.

Inny pomysłem może być również uzyskanie licencji innego kraju UE, a co za tym idzie uzyskać pozwolenie na legalne nadawanie w Polsce. Takie rozwiązanie Grupy Discovery zastosowała już w przypadku kilku swoich kanałów, które nadają na koncesjach wydanych przez holenderskiego regulatora.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Business Insider

Tagi: TVN