Goniec.pl
krzys16/Pixabay

krzys16/Pixabay

Tuż przed Wszystkimi Świętymi zabraknie zniczy? Producent: "Nie warto zwlekać"

27 Września 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. W najbliższym czasie Polacy rozpoczną przygotowania do odwiedzin na grobach bliskich. Łączy się to z zakupami - większość z nas będzie poszukiwała idealnego wieńca i zniczy. Okazuje się jednak, że lampiony mogą być dostępne znacznie trudniej, niż w ubiegłym roku.

Galopująca inflacja nie ominęła producentów zniczy. Rosnące ceny gazu, energii elektrycznej, wyższe wypłaty dla pracowników i wyższe składki ZUS bez wątpienia będą miały wpływ na ceny zniczy. Polacy mogą mieć także problemy z dostępnością lampionów.

Morawiecki

Nord Stream 2. Mateusz Morawiecki: "Mamy do czynienia z aktem sabotażu"

CZYTAJ DALEJ

Tuż przed Wszystkimi Świętymi zabraknie zniczy?

- Wszystkim hutom koszty produkcji wzrosły kilkukrotnie. Ceny szkła do zniczy są podniesione o około 60 proc. Podwyżki musiały zostać wprowadzone. Na to, co się dzieje, nie ma mocnych. Nikt nie będzie produkował poniżej kosztów - mówił w rozmowie z portalem money.pl Łukasz Busz, prezes Huty Szkła Gloss w Pońcu.

Zdaniem eksperta, ceny zniczy mogą być nawet 100 procent wyższe niż w ubiegłym roku. Szkło wykorzystywane w ich produkcji drożeje przede wszystkim przez rosnące ceny gazu. - W hutach koszty zużycia gazu wahają się dziś od 400 proc. do nawet 900 proc., a w skrajnych przypadkach sięgają 1200 proc. Sami w tym roku zdecydowaliśmy się na dwumiesięczny postój, próbując wywalczyć rządową pomoc - tłumaczy Łukasz Busz.

Prócz szkła, drożeje również parafina. Do tej pory surowiec trafiał do Polski głównie z Rosji. Łańcuch dostaw został jednak przerwany, co zmusiło producentów do poszukiwania innych rozwiązań. - Bardzo szybko rynek przejęli Chińczycy. Ceny skoczyły 300-400 proc. - tłumaczy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy Joanna Karpeta, wskazując, że nie brakuje również problemów logistycznych. Dostawa parafiny z Chin do Polski trwa nawet trzy miesiące.

Pieniądze dla seniorów: Skarbówka odda emerytom nadpłacony podatek

Dodatkowe 200 zł dla seniorów. Kto może liczyć na dodatek?

CZYTAJ DALEJ

"W kolejnych latach może być gorzej"

Choć już w tym roku znicze będą drogie, szczytu wzrostu cen możemy spodziewać się w kolejnych latach. - W kolejnych latach może być gorzej. Na początku roku ceny surowców były w miarę ustabilizowanie - dodaje ekspertka.

Część firm produkujących znicze została zmuszona do radykalnych decyzji. - Producenci przystopowali produkcję, bo bali się, że ich towar może się nie sprzedać. Inflacja dotknęła wszystkich, w tym także kupujących. Firmy miały obawy, czy Kowalski, idąc na cmentarz, kupi znicze znacznie droższe niż rok temu. W związku z tym nie zrobili tak dużego zapasu, jak do tej pory. Jeśli popyt nie zmaleje i klienci faktycznie wykupią to, co jest na półkach, zniczy może zabraknąć - ostrzega Joanna Karpeta.

Zdaniem prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy, nie warto zwlekać z zakupami. - Do świąt został nieco ponad miesiąc. W tym czasie ceny, szczególnie na przycmentarnych straganach, mogą wzrosnąć podsumowała.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • 27 września o 18:00 w całej Polsce zawyją syreny. Strażacy oddadzą hołd zmarłemu koledze

  • Kreml kupuje lek chroniący przed promieniowaniem. Złożono ogromne zamówienie

  • Nord Stream 2. Potężne wybuchy i wyciek gazu na dnie Morza Bałtyckiego

Źródło: money.pl

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze, wszystko dzień przed urodzinami Radia Maryja

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja

Czytaj więcej >
TVP przejmuje piloty

Wiadomości

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

Czytaj więcej >
Władimir Putin miał wypadek, prezydent Rosji spadł ze schodów

Wiadomości

General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów

Czytaj więcej >