Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Turcja chce zmienić międzynarodową nazwę swojego kraju. Podano absurdalny powód
Monika Majko
Monika Majko 02.06.2022 20:39

Turcja chce zmienić międzynarodową nazwę swojego kraju. Podano absurdalny powód

EN 01417697 0570
Xinhua News/East News

Tureckie władze zwróciły się do ONZ i innych organizacji z wnioskiem o zmianę międzynarodowej nazwy ich kraju. Państwo nie chce już dłużej kojarzyć się z... indykiem. Słowo "Turkey" w języku angielskim oznacza bowiem właśnie tego ptaka.

Jak oświadczył szef dyplomacji Turcji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez agencję Anatolia, jego kraj chce, by pochodząca z języka angielskiego międzynarodową nazwę "Turkey" zamienić na słowo "Turkiye", które ma korzenie w języku tureckim.

- Przygotowaliśmy grunt na rzecz przeprowadzenia tej zmiany. Umożliwiliśmy ONZ, innym organizacjom międzynarodowym i państwom dostrzeżenie, jak ta modyfikacja wygląda (w praktyce). Kampania promocyjna linii lotniczych Turkish Airlines pod nazwą "Hello Turkiye" cieszyła się dużym zainteresowaniem i została zauważona przez ponad 30 mln osób - tłumaczył turecki minister.

Turcja zaapelowała o zmianę swojej międzynarodowej nazwy. Kraj nie chce kojarzyć się z... indykiem

Turcja zapoczątkowała już zmiany w swoim własnym kraju. Wprowadzono poprawki na szyldach urzędów oraz w internecie. Turecki minister podkreślił, że po zmianie również w produktach przeznaczonych na eksport używane byłoby sformułowanie "made in Turkiye", a nie "made in Turkey".

Państwowe media wskazują, że powód tej zmiany jest bardzo prozaiczny. Tureckie władze nie chcą bowiem, by nazwa ich kraju była mylona z indykiem. Skojarzenie to ma wyjątkowo denerwować obecnego prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana.

- Nie jest to niespodzianką, biorąc pod uwagę wrażliwość rządu na sposób postrzegania kraju i zamiłowanie do retoryki nacjonalistycznej - podkreślił w rozmowie z "The Week" Selim Koru, pracownik Instytutu Badań Polityki Zagranicznej Turcji.

Co ciekawe, nie jest to jedyny taki przypadek. W 2016 roku podobną zmianę zainicjował rząd Czech. Od kilku lat oprócz oficjalnej międzynarodowej nazwy kraju naszego sąsiada, którą jest "Czech Republic", dopuszcza się także stosowanie określenia "Czechia".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RMF

Tagi: Turcja