Goniec.pl
COVID-19 - szczepienia

Pixabay.com sabinevanerp

Trwają przygotowania do akcji uświadamiającej Polaków ws. szczepień. NFZ może do nas zadzwonić

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Narodowy program szczepień przeciwko COVID-19 od kilku tygodni przebiega sprawnie, a resort zdrowia już planuje dalsze działania. Minister Zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że trwają przygotowania do akcji "uświadamiającej" Polaków, którzy nie zdecydowali się do tej pory na przyjęcie szczepionki. NFZ będzie do nich dzwonił.

Polacy, którzy do tej pory nie skorzystali z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mogą spodziewać się telefonu w tej sprawie. Minister Niedzielski zapowiedział, że przedstawiciele NFZ będą dzwonić do niezdecydowanych obywateli i przeprowadzać z nimi „rozmowy uświadamiające”. 

NFZ będzie namawiał na szczepienie przeciwko COVID-19

Narodowy program szczepień jest już w końcowej fazie, jednak rząd wciąż aktywnie zachęca Polaków, by skorzystali z możliwości przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Wśród działań, jakie zostaną podjęte w najbliższym czasie w tej sprawie, minister zdrowia Adam Niedzielski wymienił m.in. kampanię profrekwencyjną „Ostatnia prosta”.

Zapowiedziana kampania ma być prowadzona zarówno w internecie, jak i za pomocą plakatów w przestrzeni publicznej. Dodatkowo do szczepień wciąż zachęcają niezdecydowanych lekarze rodzinni, a według zapowiedzi szefa resortu zdrowia, już niedługo zaczną to robić telefonicznie.

Obecnie trwa przeglądanie baz danych placówek medycznych i wyszukiwanie osób, które do tej pory nie zarejestrowały się na szczepienie. Listy te następnie trafią do przedstawicieli NFZ, którzy będą telefonować do niezdecydowanych osób i przeprowadzać z nimi „rozmowy uświadamiające”, mające na celu zachęcenie ich do przyjęcia preparatu.

- Lekarze z przychodni mają namawiać swoich pacjentów do szczepień COVID. Do niezaszczepionych będą też dzwonić doradcy z NFZ i proponować, żeby się zarejestrowali - pootwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM.

Obecnie szczepienia są już udostępnione dla wszystkich dorosłych obywateli, a także 16 i 17-latków, którzy mogą skorzystać z preparatu za zgodą rodziców. Z danych NFZ wynika jednak, że do tej pory aż 19 mln osób nie zarejestrowało się szczepienie.

Doradcy NFZ w czasie telefonów do niezdecydowanych Polaków mają nie tylko przedstawić im korzyści płynące z przyjęcia szczepionki, ale również rozwiać wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa preparatów, a także identyfikować „problemy, jakie oni mają z dostępnością”.

Wśród seniorów powyżej 60 roku życia co najmniej jedną dawkę preparatu przyjęło do tej pory 62 proc. Polaków. To właśnie do pacjentów z tej grupy wiekowej, którzy jeszcze nie zarejestrowali się na szczepienie, lekarze mają dzwonić w pierwszej kolejności.

W czwartek 20 maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w Polsce wykonano łącznie 16 812 136 szczepień, z czego w pełni zaszczepionych jest obecnie 4 995 207 osób.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Pomorska

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >