3-letnia Hania Żródło: pixabay.com, autor: dimitrisvetsikas1969 (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)

Tragiczna śmierć 3-letniej Hani. Dyrektor MOPS złożyła rezygnację

30 Kwiecień 2021 Patryk PrzybyłowskiPatryk Przybyłowski

Wszystko wskazuje na to, że śmierci 3-letniej Hani można było uniknąć. Maltretowana dziewczynka zmarła w lutym, chociaż Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej miał wiedzę co do sytuacji rodzinnej dziewczynki.

Światło dzienne ujrzał raport z kontroli w kłodzkim MOPS. Okazało się, że pracownica placówki odpowiedzialna za nadzorowanie matki dziewczynki dobrze wiedziała o tym, że 3-latka jest maltretowana.

Dla przypomnienia, Hania miała rzekomo umrzeć na skutek polewania jej lodowatą wodą przez mamę, która chciała ją uciszyć. Taka wersja była przedstawiana przez Lucynę K. oraz jej konkubenta.

Sekcja zwłok zweryfikowała jednak wersję, którą podała mama 3-latki. Okazało się, że dziewczynka zmarła na skutek pęknięcia wątroby i śledziony, do których doszło po kopnięciu ją w brzuch przez Łukasza B.

MOPS wiedział o maltretowaniu małej Hani. Pracownicy nic nie zrobili

Właśnie ujawniono, że asystentka rodziny nie raz odnotowywała, że na ciele dziewczynki znajdują się podejrzane siniaki wskazujące na pobicie. Jednak nie podjęto żadnej interwencji w celu wyjaśnienia sytuacji i ochrony dziecka.

Ekspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńEkspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńCzytaj dalej

Raport opisuje np. reakcję asystentki rodziny na liczne skargi składane na Łukasza B. i Lucynę K. przez sąsiadów. Kobieta w tamtym czasie tylko poradziła mamie 3-latki, aby unikała kontaktów z sąsiadami.

Burmistrz Kłodzka zdecydowanie zaznaczył, że do końca miesiąca wdrożone zostaną konkretne rozwiązania bazujące na wynikach wspomnianego raportu. Jakiekolwiek wiążące decyzje włodarza miasta ubiegła dyrektorka MOPS, która podała się do dymisji.

Naruszenia również w przypadku kolejnych 20 rodzin

Sprawa jest jednak jeszcze bardziej skomplikowana. Okazało się, że w kłodzkim MOPS przeprowadzono również kontrolę innych asystentów rodzin. Niestety, również ona wykazała wiele nieprawidłowości.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta potwierdził, że uchybienia pracowników odnotowano w przypadku aż 20 rodzin. Błędy mieli popełniać nie tylko asystenci, ale i inne osoby powiązane z programem realizacji wsparcia dla rodzin.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł