Goniec.pl
Tomasz Komenda

Jan BIELECKI/East News

Tomasz Komenda padł ofiarą oszustów. Wykorzystują jego wizerunek do wyłudzania danych

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Tomasz Komenda wywalczył niedawno niemal 13 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania za niesłuszny wyrok, przez który spędził za kratkami 18 lat swojego życia. Tragiczną historię mężczyzny bezlitośnie wykorzystali oszuści, którzy podszywając się pod Komendę, zachęcali internautów do udostępniania danych oraz wpłat środków finansowych na "platformie zarobkowej".

Oszuści wykorzystali historię Tomasza Komendy, by okraść innych ludzi. Przestępcy posłużyli się fałszywymi cytatami oraz zdjęciami mężczyzny, pochodzącymi z wywiadu, którego udzielił w programie „Dzień dobry TVN”. 

Przestępcy wykorzystali wizerunek Tomasza Komendy

Tomasz Komenda spędził 18 lat w więzieniu wskutek niesłusznego oskarżenia o gwałt i morderstwo 15-latki. Po uniewinnieniu i wyjściu na wolność mężczyzna walczył o odszkodowanie i zadośćuczynienie za stracone lata. Sąd Okręgowy w Opolu przyznał mu 811 533 zł i 12 groszy odszkodowania i 12 mln złotych zadośćuczynienia.

Sprawę Tomasza Komendy z ciekawością śledziło wielu Polaków, a jego tragiczna historia stała się popularna. Rozgłos wykorzystali oszuści, którzy podszywając się pod mężczyznę, wyłudzali dane i pieniądze od nieostrożnych internautów.

Przestępcy wykorzystali wizerunek Tomasza Komendy i fakt, że otrzymał on ogromne pieniądze w ramach odszkodowania i zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Zachęcali internautów do inwestowania na „platformie zarobkowej”, którą rzekomo finansowo wsparł również Komenda.

Oszuści posługiwali się zdjęciami mężczyzny z wywiadu, jakiego udzielił w śniadaniowym programie „Dzień dobry TVN”, a także zmanipulowali jego wypowiedzi i użyli fałszywych cytatów, by zachęcić nieostrożnych internautów do skorzystania z oferty platformy transakcyjnej Bitcoin i przekazania im danych osobowych i pieniędzy.

- Ja już swoje zarobiłem, czas odwdzięczyć się Polakom! Wspieraliście mnie przez ten cały czas, spotkałem setki życzliwych i dobrych ludzi - chcę się zrewanżować. Czasy są ciężkie, więc jestem przekonany, że przyda się to wielu osobom - tak brzmiał jeden z cytatów, które znalazły się na fałszywej platformie inwestycyjnej.

Internauta rejestrujący się na wspomnianej „platformie zarobkowej”, zmuszony był podać podstawowe dane osobowe, a także e-mail i numer telefonu, a następnie przekazać depozyt za pomocą karty płatniczej. W ten sposób złodzieje wchodzili w posiadanie nie tylko pieniędzy, ale również personaliów oszukanej osoby, które mogą być dalej wykorzystywane.

Podobnych sytuacji obawiała się matka Tomasza Komendy, która w jednym z wywiadów przyznała, że jej syn nie jest gotowy na tak duże pieniądze. Kobieta bała się, że padnie on ofiara oszustów i nakłaniała go do inwestowania w nieruchomości. Na razie jednak mężczyzna nie poinformował, na jaki cel przeznaczy swój majątek.

- Boję się, że pójdzie to w złą stronę, że je szybko roztrwoni, że będzie miał złych doradców albo że odbije mu palma. Ludzie już teraz dzwonią i proponują mu jakieś spółki, inwestycje. Chcą go wykorzystać - mówiła Teresa Klemańska w rozmowie z portalem onet.pl.

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >