Goniec.pl

Michal Zebrowski/East News

Tłumy przed domem Jarosława Kaczyńskiego, na miejscu kordon policji. "Będziesz siedział"

28 Listopada 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

W Warszawie, przed domem Jarosława Kaczyńskiego doszło dzisiaj do sporych rozmiarów manifestacji. W strajku, który odbył się pod nazwą "Parasolką w Kaczyńskiego", wzięło udział wiele kobiet, oburzonych ostatnimi słowami prezesa PiS dotyczących "dawania w szyję" przez Polki. Powodów do niezadowolenia było jednak więcej. Dostępu do posiadłości polityka bronił dzisiaj kordon policji.

Tłumy przed domem Jarosława Kaczyńskiego

Powodów do wyrażenia swojej frustracji manifestujący mieli kilka. Chodziło jednak przede wszystkim o krzywdzące słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości w odniesieniu do młodych Polek, które zdaniem polityka, przez nadużywanie alkoholu przyczyniają się do niskiej dzietności w Polsce. Data strajku nie jest przypadkowa - 28 listopada 1918 roku Polki uzyskały prawa wyborcze.

Pod wieczór przed budynkiem zamieszkałym przez Jarosława Kaczyńskiego zebrały się tłumy. - To wszystko przypomina mi sytuację stalinowskiego dygnitarza, którego trzeba było trzymać z daleka od ludzi, któremu trzeba było drukować specjalne gazety - mówiła obecna przed domem polityka, liderka Strajku Kobiet, Marta Lempart. Strajkująca odniosła się w ten sposób m.in. do kordonu policji ochraniającego dom polityka.

Ten człowiek zdemolował kraj i odbiera mi prawa, zabija mi siostry i rozbija rodzinę. Nie potrafię w takiej chwili nie czuć nienawiści - mówiła Bożena Przyłuska, ze Strajku Kobiet.

Wielu z uczestników dzisiejszych manifestacji pojawiło się z emblematami w kolorach tęczy. Było także wiele krytycznych transparentów w odniesieniu do aktualnych poczynań polskiego rządu.

Kordon policji

Posiadłości Jarosława Kaczyńskiego przypominała dzisiaj wieczorem prawdziwą twierdzę. Domu pilnowali liczni funkcjonariusze policji. Pomimo niezadowolenia protestujących, manifestacja przebiegła w spokojnej atmosferze. Nie odnotowano żadnych incydentów. Po godzinie 19 zgromadzenie zostało rozwiązane, a protestujący rozeszli się do domów.

Bulwersujące słowa

Obecnym dzisiaj przed willą Jarosława Kaczyńskiego chodziło oczywiście o bulwersujące słowa polityka wypowiedziane podczas niedawnej wizyty w Ełku. Wówczas prezes Prawa i Sprawiedliwości podjął temat alkoholizmu oraz macierzyństwa. Padły kuriozalne słowa. - Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie - stwierdził wówczas Jarosław Kaczyński.

Jak by tego było mało, lider PiS podkreślał, że nie jest zwolennikiem "bardzo wczesnego macierzyństwa", bo "kobieta musi dojrzeć do tego, aby być matką". - Ale jak do 25. roku życia daje w szyje to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach - mówił polityk.

Słowa prezesa partii rządzącej spotkały się z olbrzymią falą krytyki, a emocje w związku z "mądrościami" Kaczyńskiego nie ustają do dzisiaj.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl/ Twitter

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć
Czytaj więcej >

Polska

Pierwsze prognozy pogody na Wielkanoc. Warto wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mateusz Ujma poszukiwany. 29-latek może poruszać się rowerem
Czytaj więcej >

Wiadomości

Auto zostało doszczętnie zmiażdżone. 21-latek nie miał szans na przeżycie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mama pięcioraczków wylądowała na wózku inwalidzkim. Opublikowała przykre nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 72-latek. Zatankował, chwilę potem zmarł w samochodzie na stacji benzynowej
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]