Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Żałoba narodowa w Polsce po śmierci papieża. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję
Karol Domański
Karol Domański 22.04.2025 15:04

Żałoba narodowa w Polsce po śmierci papieża. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję

Świeczka
Fot. Pixabay/Myriams-Fotos

W odpowiedzi na śmierć papieża Franciszka, w Polsce podjęto decyzję o uczczeniu jego osoby w wyjątkowy sposób. Pałac Prezydencki potwierdził udział Pary Prezydenckiej w uroczystościach pogrzebowych w Watykanie, a sam dzień pochówku Ojca Świętego będzie dniem żałoby narodowej.

Oficjalna delegacja z Polski. Para Prezydencka w Watykanie

Jak informuje Szef BPM Wojciech Kolarski -prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką udadzą się w sobotę do Watykanu, by wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka. Jak podkreślił minister Wojciech Kolarski, będzie to wyraz szacunku wobec zmarłego papieża i symboliczne domknięcie relacji, jakie łączyły go z Polską.

Podczas dwóch kadencji prezydenckich Andrzeja Dudy doszło do sześciu spotkań z papieżem Franciszkiem, a pierwsza oficjalna audiencja odbyła się już w listopadzie 2015 roku. Ostatnie planowane pożegnanie nie doszło do skutku z powodu pogarszającego się stanu zdrowia Ojca Świętego.

Andrzej Duda i papież Franciszek
Fot. AFP/EAST NEWS
Kim jest kardynał, który pochowa Franciszka? Nie będzie to pierwszy pogrzeb papieża w jego życiu

Dzień żałoby narodowej. Decyzja Prezydenta RP

Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy, 26 kwietnia - dzień uroczystości pogrzebowej papieża Franciszka ogłoszono dniem żałoby narodowej. Według informacji przekazanych przez Szefa BPM, odpowiednie rozporządzenie zostało już przygotowane i przekazane do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów - Donalda Tuska. 

Żałoba obejmie całe terytorium Polski i ma na celu uczczenie pamięci zmarłego papieża, którego pontyfikat pozostawił wyraźny ślad również w życiu publicznym i duchowym naszego kraju. Flagi zostaną opuszczone do połowy masztu, a instytucje publiczne będą zobowiązane do zachowania powagi tego dnia.

W wielu Polskich miejscowościach planowane są lokalne modlitwy i wydarzenia upamiętniające - od cichego czuwania po specjalne msze święte.

Bliska relacja i niewypowiedziane pożegnanie

Choć papież Franciszek nie był Polakiem, przez lata łączyła go z Polską szczególna więź, zarówno duchowa, jak i osobista. Wielokrotnie wspominał o św. Janie Pawle II, a spotkania z przedstawicielami naszego kraju miały dla niego charakter serdeczny i otwarty.

Ostatnie, planowane jeszcze przed śmiercią spotkanie z Parą Prezydencką, nie doszło do skutku. To niewypowiedziane pożegnanie nadaje obecności Prezydenta Dudy na pogrzebie dodatkowy, symboliczny wymiar. Będzie to nie tylko udział w oficjalnej ceremonii, ale i osobisty gest wdzięczności i szacunku. Dla wielu Polaków ta obecność ma także wymiar wspólnotowy i pokazuje, że Polska pamięta i żegna Ojca Świętego z godnością i modlitwą.

NASI DZIENNIKARZE WRAZ Z WIDZAMI WSPOMINAJĄ PAPIEŻA FRANCISZKA. ZOBACZ!