Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > GIS wyjaśnia kwestie sprawdzania certyfikatu szczepień
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.12.2021 10:49

GIS wyjaśnia kwestie sprawdzania certyfikatu szczepień

GIS wydał komunikat dla przedsiębiorców, chodzi o sprawdzanie szczepień klientów w związku z nowymi obostrzeniami
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Główny Inspektor Sanitarny wydał specjalny komunikat, gdzie wyjaśnia nowe obostrzenia. Od 15 grudnia obowiązują nowe restrykcje, a wśród nich limity, do których nie wlicza się osób zaszczepionych. GIS poucza właścicieli biznesów na temat przetwarzania danych osobowych w przypadku okazania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19.

- Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje przedsiębiorcom wdrożenie w swoich podmiotach zasad umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa klientów - czytamy w specjalnym komunikacie.

W serwisie goniec.pl informowaliśmy o opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu Rady Ministrów w związku z nowymi obostrzeniami. Rząd zdecydował się na utrzymanie surowszych restrykcji aż do 31 stycznia 2021 r.

Obostrzenia: limity dla osób niezaszczepionych

- Musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne - stwierdził Adam Niedzielski na konferencji prasowej 7 grudnia. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podzielał stanowisko szefa MZ.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Największe emocje wzbudziła informacja, że rząd zdecydował się na silniejsze korzystanie z ograniczeń dotykających osób niezaszczepionych. Zmniejszono limity w kościołach, czy sklepach, ale nie są wliczane do nich osoby, które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi.

- Jeśli właściciel będzie chciał przyjąć ponad limit, czy do hotelu, czy restauracji, będzie musiał sprawdzić certyfikat - mówił na konferencji we wtorek 7 grudnia Waldemar Kraska. - Jest przygotowywana ustawa, będzie prawdopodobnie poselska - dodawał wiceminister zdrowia.

Od razu pojawiło się pytanie na temat możliwości weryfikowania danych medycznych przez osoby prowadzące biznesy takie jak kawiarnie, kina, czy restauracje i teatry. GIS wydał specjalny komunikat. Wyjaśnia proces sprawdzania autentyczności szczepienia klienta.

Przedsiębiorcy przed trudnym zadaniem

- Utrzymujący się stan epidemii SARS-CoV-2 powoduje konieczność  kontynuacji  starań, zarówno obywateli jak i podmiotów gospodarczych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz minimalizowania ryzyka zakażeń - przekazał GIS.

Co ze sprawdzaniem szczepień klientów? Ustawodawcy przerzucili obowiązek udowodnienia zaszczepienia na usługobiorców, a nie przedsiębiorców. W rozporządzeniu podkreślono, że okazanie certyfikatu szczepienia jest możliwością, a nie obowiązkiem.

- Przekazane przez klienta dobrowolnie dane mogą być przetwarzane do czasu zakończenia realizacji usługi - przekazał przedsiębiorcom GIS. Pouczono również na temat przetwarzania udostępnionych danych.

Wszystko musi być zgodne z przepisami

Sprawdzanie szczepienia wywołało sporo emocji, nawet w samym Prawie i Sprawiedliwości. Posłanka Anna Maria Siarkowska zdradziła, że część polityków partii Jarosława Kaczyńskiego nie podpisało się pod projektem "segregacji sanitarnej". Rząd wprowadził jednak te przepisy.

Przedsiębiorcy będą wchodzić w posiadanie wiadomości medycznej na temat szczepienia. GIS porusza ten temat w komunikacie.

- Dane osobowe, w tym potwierdzenie faktu zaszczepienia - przekazywane przez klientów wyłącznie dobrowolnie - mogą być przetwarzane w celu realizacji usługi tak, aby zapewnić zgodność działania podmiotu z obowiązującymi przepisami - przekazał GIS.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl