Centralne Biuro Antykorupcyjne – umundurowana i uzbrojona służba specjalna Rzeczypospolitej Polskiej, organ ścigania, urząd do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym.
Były europoseł PiS i jego żona zatrzymani przez CBA. Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra-członka Rady Ministrów koordynatora służb specjalnych, poinformował o ujęciu Ryszarda Czarneckiego i Emilii H. Sprawa ma mieć związek z aferą Collegium Humanum.
Były szef CBA Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik skazani prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie. Czeka ich dwa lata więzienia za działania operacyjne w czasie tzw. afery gruntowej. Następnego dnia Marszałek Hołownia podpisał postanowienia o wygaszeniu mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a poseł Giertych złożył wniosek doprowadzenia skazanych do aresztu. Co czeka na skazanych w więzieniu? Opowiedział o tym klawisz.
Jeszcze kilka lat temu Tomasz Kaczmarek, znany szerzej jako “agent Tomek”, był jedną z ważniejszych osób w CBA, a później także posłem Prawa i Sprawiedliwości. Dziś mężczyzna wytacza jednak prawdziwą wojnę Zjednoczonej Prawicy, udzielając “Gazecie Wyborczej” wywiadu, który już wywołał wstrząs. Były pracownik służb zdradził w nim nowe, bulwersujące fakty na temat m.in. Mariusza Kamińskiego czy też Macieja Wąsika, a nawet prorządowych dziennikarzy. Z jego słów jasno wynika, że osoby te na własny użytek wykorzystywały tajne dokumenty operacyjne.
Centralne Biuro Antykorupcyjne i Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymały w ostatnim czasie na terenie Wielkopolski 10 osób w związku ze śledztwem dotyczącym zbrodni VAT-owskiej. Kolejny zatrzymany wpadł na warszawskim lotnisku, gdy wracał akurat z podróży poślubnej. Służby przejęły od zaskoczonego mężczyzny prezenty ślubne o sporej wartości.
Sensacyjne doniesienia z Ostrowca Świętokrzyskiego. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało prezydenta miasta, Jarosława G., w związku z nowymi dowodami obciążające samorządowca. Włodarz, decyzją Sądu, trafi do aresztu na 3 miesiące.
Śledztwo, w ramach którego na początku miesiąca zarzuty usłyszał m.in. dotychczasowy Prezes Pracodawców RP Rafał Baniak nabiera rumieńców. Jak poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało właśnie byłego ministra skarbu Włodzimierza K. Podejrzenia dotyczyć mają działań korupcyjnych. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Rafał Baniak, wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL, został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nakaz aresztowania prezesa Pracodawców RP oraz trzech innych osób wydała Prokuratura Krajowa. Według ustaleń portalu tvp.info, sprawa ma dotyczyć "czynu o charakterze korupcyjnym". - Rafał Baniak uważa się za osobę niewinną i nie ma nic do ukrycia - przekazał w oświadczeniu adwokat byłego członka Rady Ministrów.
CBA zatrzymało byłego senatora Tomasza Misiaka. Wśród osób, których zatrzymanie poleciła Prokuratura Regionalna w Szczecinie, znalazł się również Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Stawiane zarzuty są poważne. Dotyczą wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Były senator został zatrzymany przez CBA. Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Centralne Biuro Śledcze Policji (CBPŚ) działo na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.Jak czytamy w krótkim, oficjalnym komunikacie na stronie CBA, prokuratura zleciła zatrzymanie "byłych członków spółek z branży outsourcingowej". Śledczy nie chcą ujawniać szczegółów.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pełniącą obowiązki dyrektora delegatury NIK w Warszawie - Beatę O. Materiał zgromadzony w toku prowadzonych przez śledczych czynności wskazuje na podejrzenie złożenia przez zatrzymaną fałszywych zeznań oraz podżeganie do przekroczenia uprawnień. Miała to robić na polecenie Mariana Banasia.Wydział komunikacji CBA poinformował we wtorek rano, że funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku śledztwo dotyczące składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. - Do tej sprawy dzisiaj rano w Warszawie na polecenie prokuratury została zatrzymana kolejna osoba, pełniąca obowiązki Dyrektora Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie Beata O. - poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.Kobieta zostanie przewieziona do prokuratury, gdzie zostaną jej przedstawione zarzuty. - Materiał zgromadzony w toku prowadzonych przez śledczych czynności wskazuje na podejrzenie złożenia przez zatrzymaną fałszywych zeznań oraz podżeganie do przekroczenia uprawnień - czytamy w komunikacie CBA.W lipcu ubiegłego roku do sprawy został zatrzymany Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie oraz społeczny doradca Prezesa NIK.