Te trzy środki, pomogą skutecznie wyczyścić nagrobek. Masz je w swoim domu, zapłacisz grosze
Czyszczenie nagrobków może być szybkie i zadziwiająco efektywne. Wystarczą trzy środki, które da się z dużą łatwością przygotować w domu z produktów, które niemal każdy ma w swoich szafkach. Są tanie i skuteczne, a do tego pozwalają utrzymać czystość przez stosunkowo długi czas. Jeden z nich bije na głowę sklepowe specyfiki.
Czyszczenie nagrobków – kiedy i dlaczego warto to robić?
Czyszczenie nagrobków to wyraz szacunku i pamięci do zmarłego, dlatego tak wielką wagę przykłada się do porządkowania cmentarza. Nie bez powodu jednak wiele osób niechętnie o tym myśli. Próba przywrócenia płyty grobowej do zadawalającego stanu potrafi bardzo wymęczyć.
Żeby jednak uczynić tę czynność znacznie przyjemniejszą, wcale nie trzeba szukać rozwiązań daleko. Warto zacząć od wyboru odpowiedniego dnia na wizytę na cmentarzu. Im cieplej, tym łatwiej będzie nam pozbyć się zabrudzeń wokół grobu. Naturalnie spadająca temperatura powoduje zwieranie cząsteczek np. kurzu.
Zwykle jednak przed dniem Wszystkich Świętych jest raczej zimno, a wtedy wiele rodzin udaje się na sprzątanie grobów. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zabrać ze sobą skuteczne środki czystości.
Polacy o tym zapominają, idąc na cmentarz we Wszystkich Świętych. Ksiądz postawił sprawę jasno Polska ma nowych milionerów. Trudno uwierzyć, ile wygrali w Lotto, są ustawieni do końca życiaDomowe środki do czyszczenia nagrobków. Trzy proste mieszanki
Pierwszym z nich jest środek, który bardzo często stosujemy do domowych porządków – woda z octem. Stanowi świetną mieszankę wsiąkającą w brud i pozwalającą na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Rozpuszcza osady, zbiera kurz i nadaje połysk. Ponadto przez jakiś czas odpycha opadające pyłki. Idealnie sprawdza się na nagrobkach z wytrzymałego granitu.
Ważna wskazówka: Nie używaj samego octu do sprzątania nagrobka, ponieważ może okazać się zbyt mocnym kwasem i niszczyć kamień – w szczególności marmur. Po rozcieńczeniu z wodą zyskasz:
- łagodniejszy zapach,
- kontrolę nad efektem (możesz dolać więcej octu, jeśli trzeba),
- ochronę przed uszkodzeniami.
Kolejnym przykładem bardzo podobnej mieszanki jest sok z cytryny i woda. Naturalny owoc można zastąpić kwaskiem cytrynowym z torebki, który jest bardziej skoncentrowany. Przygotowany roztwór warto wlać do butelki z rozpylaczem, aby rozprowadzić produkt równomiernie po nagrobku.
Ważna wskazówka: Kwas cytrynowy jest naturalnym wybielaczem i pomaga w usuwaniu głównie drobnych zanieczyszczeń oraz lekkich przebarwień, ale wymaga respektowania dwóch zasad:
- przed użyciem należy wstrząsnąć pojemnikiem, żeby uniknąć osadów,
- im wrażliwszy kamień, tym mniejsze powinno być stężenie cytryny w wodzie.
Czytaj także: Nigdy nie podlewaj chryzantem w ten sposób. Jeśli to zrobisz, uschną tuż po Wszystkich Świętych
Najskuteczniejszy domowy środek do czyszczenia nagrobków
W większości przypadków najskuteczniejszym środkiem do czyszczenia nagrobków jest pasta sodowa, którą wykonamy ze spożywczej sody oczyszczonej wymieszanej z wodą utlenioną. Działa wybielającą i antybakteryjnie, a przy tym jest bezpieczniejsza dla marmuru niż roztwór wody z octem.
Ważna wskazówka: Na początku wymieszaj dwie łyżki sody z kilkoma kroplami wody utlenionej, żeby uzyskać odpowiednią gęstość. Jeśli będzie za rzadkie, osłabi to właściwości ścierne. Nie zastępuj wody utlenionej zwykłą wodą, ponieważ nadtlenek wodoru powoduje:
- usuwanie przebarwień z nagrobka,
- intensywniejszą reakcję,
- redukcję mchu, pleśni i glonów,
- łatwość spłukiwania i brak smug.
Czytaj także: Proste sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie. Nie wydasz ani złotówki, mało kto o tym wie
Nie jest to zatem skomplikowane, a przy tym koszt przygotowania takich środków jest znacznie mniejszy niż w przypadku kupna gotowych mieszanek, które często się nie sprawdzają.