Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Tajna narada PiS tuż przed posiedzeniem Sejmu. Lex Kaczyński pod znakiem zapytania

1 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ważą się losy nowego projektu ustawy o weryfikacji covidowej, który opozycja określa mianem lex Kaczyński. Kilkadziesiąt minut przed planowanym rozpoczęciem posiedzenia Sejmu nadal nie wiadomo, czy dokument będzie procedowany. W tej sprawie odbyło się nawet spotkanie najważniejszych członków PiS.

Posiedzenie Sejmu powinno rozpocząć się o godz. 16:00. Wszystko jednak zależy od tego, jak będą przebiegały pracy w ramach sejmowej komisji zdrowia, która zaczęła obradować z kilkuminutowym opóźnieniem. 

Agata Duda

Poważny konflikt między Agatą i Andrzejem Dudami ws. "lex Czarnek"? Nowe doniesienia

CZYTAJ DALEJ

Tajna narada ws. lex Kaczyński 

Partia rządząca stara się wdrożyć nową regulację w sprawie weryfikacji covidowej. Po tym, jak przepadła ustawa firmowana przez posła PiS Czesława Hoca nową propozycję przedstawił Jarosław Kaczyński.

W celu przepchnięcia projektu rządzący podjęli decyzję o zwołaniu dodatkowego posiedzenia Sejmu. Posłowie przyjechali do Warszawy specjalnie na jeden dzień, aby pochylić się nad proponowanymi przepisami.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jednak w kuluarach słychać, że rządzący nie mogą przekonać do lex Kaczyński nawet członków własnego ugrupowania. Z ustaleń RMF FM wynika, że w tej sprawie nie pomogło nawet spotkanie na samym szczycie PiS.

Za zamkniętymi drzwiami gabinetu Marszałek Sejmu Elżbiety Witek naradzali się Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i poseł Tomasz Latos, który przewodniczy sejmowej komisji zdrowia. Spotkanie trwało ponad dwie godziny.

Wszystko wskazuje na to, że dyskusja nie przyniosła przełomu. Ani Kaczyński, ani Terlecki nie chcieli odpowiadać na pytania dziennikarzy. Głos zabrał jedynie Tomasz Latos, który przyznał, że nie wie, czy przepisy zostaną uchwalone w trakcie dzisiejszego posiedzenia. 

Pojawiły się także wątpliwości co do samych obrad na sali plenarnej. - Jeżeli nie będzie takiej sytuacji jak w dniu wczorajszym, to będziemy mieli posiedzenie Sejmu z lekkim opóźnieniem - przekonywał.

Miesięcznica smoleńska na placu Piłsudskiego w Warszawie: Jarosław Kaczyński był obecny

Kaczyński nie był w Sejmie, bo "był chory". Niewiarygodne, na czym go przyłapali dzień później

We wtorek Jarosław Kaczyński był chory i nie mógł pojawić się w Sejmie na dyskusji w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. W środę jednak nic nie przeszkodziło mu w uczestniczeniu w 139. miesięcznicy smoleńskiej.

Zobacz galerię >

Przełożona komisja zdrowia. Opozycja przeciwko lex Kaczyński

Pierwsze posiedzenie sejmowej komisji zdrowia zorganizowano w poniedziałek. Obrady rozpoczęły się z godzinnym opóźnieniem z powodu nieobecności przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. 

Ostatecznie reprezentanci resortu nie pojawili się na sejmowej komisji zdrowia, a opozycji udało się odroczyć posiedzenie. Wniosek w tej sprawie złożył poseł KO Rajmund Miller. Za przełożeniem obrad nad lex Kaczyński opowiedziało się 20 posłów, a przeciwko - 19.

Odroczone posiedzenie sejmowej komisji zdrowia rozpoczęło się we wtorek tuż po godz. 15:00. Wnioskodawca zaprezentował projekt, po czym opozycja przystąpiła do krytykowania nowego projektu ustawy o weryfikacji covidowej.

Lex Kaczyński zakłada, że każdy pracownik będzie mógł wykonać jeden darmowy test w ciągu tygodnia. O ewentualnym zwiększeniu częstotliwości badania ma decydować minister zdrowia. Pracodawca będzie mógł zażądać od pracownika okazania wyniku testu nie częściej niż raz w tygodniu.

Jednak największe zastrzeżenia opozycji budzi procedura odszkodowawcza. Zgodnie z projektem ustawy pracownik będzie mógł złożyć wniosek w sprawie odszkodowania, pod warunkiem że zaraził się koronawirusem w pracy. Wysokość świadczenia ma wynosić maksymalnie pięciokrotność płacy minimalnej (ok. 15 tys. zł).

Część polityków opozycji argumentuje, że wskazanie miejsca, w którym doszło do infekcji, jest bardzo często niemożliwe. Z kolei Katarzyna Lubnauer z KO uważa, że poprzez nową ustawę Jarosław Kaczyński chce skłonić Polaków, aby donosili na siebie nawzajem, o czym więcej pisaliśmy tutaj

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF FM

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >