Goniec.pl

Policja

Sprawca gwałtu latami pozostawał bezkarny. Poznańskie Archiwum X odkryło prawdę

20 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Prawie 10 lat temu, na terenie Poznania doszło do brutalnego gwałtu. Wówczas nie udało się odnaleźć sprawcy, który pozostał bezkarny za swój haniebny czyn. Teraz sprawę na nowo zbadało tzw. Archiwum X, które na podstawie dochodzenia ustaliło tożsamość przestępcy. Jak się okazało, poszukiwany został odnaleziony w... więzieniu.

Sprawca gwałtu latami pozostawał bezkarny

W lutym 2013, na terenie Poznania doszło do brutalnego gwałtu. Mieszkanka Poznania, która wracała w nocy ze spotkania towarzyskiego, w pewnym momencie została zaatakowana od tyłu przez nieznanego mężczyznę. Napastnik skrępował kobiecie ręce, po czym zgwałcił. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Niecałe 10 lat temu ówcześni funkcjonariusze policji dokonali oględzin, zabezpieczyli odzież poszkodowanej, ślady biologiczne oraz wszystko, co mogło pomoc w identyfikacji sprawcy. Niestety odnalezienie gwałciciela nie było wówczas możliwe. Aż do teraz.

W 2022 roku sprawę sprzed lat na nowo podjął zespół tzw. Archiwum X, czyli funkcjonariusze zajmujący się sprawami nierozwiązanymi przed długi czas. Na nowo zbadano zebrane dowody oraz przeanalizowano poszczególne elementy dramatycznych wydarzeń sprzed niemal 10 lat.

Na podstawie żmudnej i wnikliwej pracy oraz zestawieniu podobnych spraw, policjantom udało się wytypować podejrzanego haniebnego czynu. Eksperci Sekcji Biologii i Genetyki Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Poznaniu sprawdzali m.in. profil DNA, który mógłby odpowiadać temu należącemu do przestępcy. "Jego profil biologiczny pasował do gwałciciela. O tych nowych ustaleniach policjanci poinformowali prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu" - informuje Polska Policja.

Wielokrotnie karany za tego typu przestępstwa

Jak ustalili poznańscy funkcjonariusze, sprawcą gwałtu na poznaniance okazał 51-letni mężczyzna z pow. kościańskiego. To znany policjantom recydywista. "Był wielokrotnie karany za tego typu przestępstwa. Dopuszczał się ich na terenie Leszna i Poznania". Jak informują funkcjonariusze policji, pierwszy raz dopuścił się takiego czynu w 1993 roku w Kościanie. Kolejne przypadki miały miejsce w Poznaniu i Lesznie. Jak się okazuje, sprawca gwałtu z 2013 roku był już kilkakrotnie skazany za te przestępstwa.

51- latek w momencie odkrycia prawdy, przebywał w więzieniu właśnie za te wyroki. "Został formalnie zatrzymany w zakładzie karnym. Na podstawie materiałów dowodowych prokurator przestawił mu zarzut zgwałcenia, za co grozi mu kolejna kara do 12 lat więzienia. Na wniosek Policji i Prokuratury Okręgowej w Poznaniu sąd aresztował podejrzanego" - tłumaczy rzecznik prasowy Polskiej Policji.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Paczka eksplodowała jej w rękach, obok stały małe dzieci. Policja właśnie zatrzymała nadawcę

  • Zobaczył cenę toalety w Zakopanem i od razu chwycił za telefon. Polacy przecierają oczy ze zdumienia

  • Dąbrówno. Zarzut zabójstwa 5-latki dla matki dziecka. Są wyniki sekcji zwłok dziecka

Źródło: policja.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >

Wiadomości

Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do sklepu przebrany za kobietę. To, co zrobił później, odbiera mowę. Policjanci byli zdumieni
Czytaj więcej >

Wiadomości

38-latka zmarła w szpitalu w Głogowie. Dzień wcześniej urodziła zdrowe dziecko
Czytaj więcej >

Wiadomości

Adrian Klarenbach nagle zniknął z TVP Info. To kara za wyśmianie polityka Zjednoczonej Prawicy?
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]