Goniec.pl
cmentarz

Wikimedia Commons / Andrzej Błaszczak

Sondaż. 33 proc. Polaków wybierze się na groby poza miejscem zamieszkania

27 Października 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Jednak czwarta fala pandemii nie odpuszcza, w związku z czym sondażownia IBRiS postanowiła sprawdzić, jakie plany mają Polacy. Z badania wynika, iż zaledwie 33 proc. Polaków zdecydowało, że opuści miejsce zamieszkania, aby odwiedzić groby bliskich.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie Radia Zet w dniach 22-23 października. Grono niezdecydowanych co do obchodów 1 listopada jest w tym roku wyjątkowo małe.

Ewakuacja

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

CZYTAJ DALEJ

Wszystkich Świętych 2021. Jakie plany mają Polacy?

Z badania IBRiS wynika, że tegoroczne obchody Wszystkich Świętych ograniczają się przede wszystkim do cmentarzy w miejscu zamieszkania. Aż 64,1 proc. Polaków zdradziło, że zamierza odwiedzić groby bliskich tylko na tych cmentarzach, które znajdują się w tej samej miejscowości.

Grono osób planujących wyjazdy jest prawie o połowie mniejsze. Zaledwie 32,8 proc. ankietowanych zamierza wyjechać poza miejsce zamieszkania, aby odwiedzić groby.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z kolei 13,8 proc. w ogóle nie wybiera się na cmentarze. Co ciekawe, tylko 2 proc. Polaków przyznało, że nie ma jeszcze planów na Wszystkich Świętych.

Jednak różnice są widoczne w profilach ankietowanych. Sondaż IBRiS sugeruje, że najliczniejsza grupa, która 1 listopada odwiedzi groby, to osoby z grupy wiekowej 18-29 lat. Najmniej liczną grupę stanowią Polacy powyżej 70. roku życia.

Wszystkich Świętych w obliczu czwartej fali pandemii

To już drugie obchody 1 listopada w czasach pandemii. W ubiegłym roku rząd postanowił zamknąć cmentarze, aby zmniejszyć ryzyko wybuchu pandemii. Wówczas notowaliśmy bowiem ok. 16-20 tys. nowych przypadków koronawirusa dziennie.

W tym roku wskaźniki są niższe z uwagi przede wszystkim na szczepienia. W związku z tym rząd przekonuje, że cmentarze pozostaną otwarte. 

- Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy żadnych ograniczeń - oznajmił w ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Resort będzie apelował o przestrzeganie podstawowych zasad reżimu sanitarnego m.in. zachowywanie dystansu, dezynfekcję i noszenie maseczek.

W podobnym tonie wypowiadał się sam szef MZ. - Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż sytuacja jest o tyle dynamiczna, że przyrost, jaki mamy w ciągu ostatnich dwóch dni, jest zdecydowanie poza prognozą - stwierdził tydzień temu Adam Niedzielski.

Jednak eksperci mają wątpliwości co do strategii działania rządu. Prof. Krzysztof Jerzy Filipiak zaproponował zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych, ale tylko dla niektórych. - Pierwsza rzecz, którą bym zrobił, to zamknąłbym cmentarze 1 i 2 listopada, ale tylko dla osób niezaszczepionych - przyznał ekspert w programie “Wstajesz i wiesz” na TVN24.

Zobacz też

Niewiarygodne sceny w "Tańcu z gwiazdami". Widzowie oniemieli, polały się łzy

Slajd 1 z 5

Wpadka jurora w "Tańcu z Gwiazdami"

Finał "Tańca z Gwiazdami": wpadki w tanecznym show

Michał Malitowski zasiadający z jury "Tańca z Gwiazdami" w 11. edycji show użył słowa "ku*wa". Usłyszały je miliony widzów śledzących występy gwiazd na tanecznym parkiecie. Wulgaryzm miał być emocjonalnym uznaniem dla walczącego o Kryształową Kulę Sebastiana Wilka. fot. Polsat

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Radio Zet, TVN24

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

pożar

Wiadomości

Wielki pożar zakładów chemicznych w Chorzowie

Czytaj więcej >
Łukasz Mejza

Wiadomości

Łukasz Mejza miał szantażować znanego polityka PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Komunikat Ministerstwa Zdrowia ws. liczby zgonów

Czytaj więcej >

Wiadomości

TVP rozsyła do kościołów specjalne wytyczne

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

Donald Tusk ujawnił, co usłyszał od Kaczyńskiego

Czytaj więcej >
zakupy

Wiadomości

Od jutra zaostrzenie obostrzeń. Duże zmiany w sklepach

Czytaj więcej >