Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Słynna polska firma właśnie upadła po 160 latach. To koniec dla pracowników
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 10.12.2024 13:18

Słynna polska firma właśnie upadła po 160 latach. To koniec dla pracowników

fabryka
Fot. Wojciech Olkusnik/East News (zdj. ilustracyjne)

To koniec sławnego polskiego zakładu z 160-letnią tradycją. Właściciele potwierdzili, że kultowa fabryka z województwa dolnośląskiego ogłosiła upadłość i zwolniła 180 osób. Pojawiły się potencjalne możliwości ratunku, jednak nie przyniosły one zamierzonego skutku. 

Upadła kultowa polska fabryka

Polski zakład z wieloletnią tradycją ogłosił upadłość, co oznaczało koniec jego 160-letniej pracy. Decyzja ta dotknęła 180 pracowników, którzy stracili zatrudnienie. Wiadomo już, że mimo początkowych nadziei, nie udało się uratować kultowej polskiej fabryki.

ZOBACZ: Nowy obowiązek wejdzie w życie 23 grudnia. Wszyscy właściciele mieszkań muszą się zastosować

Dino poszło na całość. Tylko dzisiaj szalona promocja na masło, lepiej się pospieszyć

Kultowy polski zakład upada po 160 latach

Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, z ponad 160-letnią tradycją, ogłosiły upadłość w lutym 2024 roku. Niestety, jest to jeden z objawów kryzysu branży ceramicznej w regionie. W ubiegłym roku właściciele informowali także o upadłości Zakładu Porcelany ”Krzysztof” w Wałbrzychu, który wraz z ”Karoliną” stanowił symbol wielowiekowej tradycji produkcji porcelany na Dolnym Śląsku, sięgającej XIX wieku.

ZOBACZ: Zakręcisz grzejnik, a naliczą Ci dodatkową opłatę. Ważna wiadomość dla wszystkich mieszkańców bloków

Koniec znanego polskiego zakładu

Ogłoszenie sądu było poprzedzone narastającymi problemami finansowymi firmy. W opinii związkowców zostały one dodatkowo pogłębione po przejęciu zakładu na początku 2022 roku przez spółkę HM Investment, właściciela marki Gerlach. 

Zakład Porcelany Stołowej “Karolina” w Jaworzynie Śląskiej rozpoczął działalność w 1860 roku jako Porzellanfabrik Königszelt, założony przez Augusta Rappsilbera. Po II wojnie światowej zakład został znacjonalizowany i w 1954 roku zyskał nazwę ”Karolina”. Dolnośląska ceramika przez lata była wizytówką regionu, a pracownicy oraz lokalna społeczność wciąż mieli nadzieję na uratowanie przedsiębiorstwa. W poniedziałek, 9 grudnia, w wałbrzyskim sądzie odbył się przetarg na sprzedaż majątku zakładu ”Karolina” w cenie wywoławczej ponad 45 milionów złotych. Nie znalazł się jednak nikt chętny na zakup zakładów. Syndyk zakładów, Ronald Kazimierz Olszewski, zapowiedział, że próba sprzedaży w całości odbędzie się po raz kolejny w przyszłym roku.