Goniec.pl
Sanepid zmienia taktykę w walce ze zbuntowanymi przedsiębiorcami

pixabay.com, autor: Anestiev

Sanepid wraca do przepisu sprzed 11 lat przy kontroli przedsiębiorstw

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Sanepid zmienia taktykę walki z przedsiębiorcami, którzy nie chcą zastosować się do zasad ogólnopolskiego lockdownu. Jak wynika z najnowszych informacji, kontrolerzy sięgać mają do przepisu sprzed 11 lat, który miał służyć do walki ze

W czasie pandemii sanepid jest jedną z najaktywniej działających służb w naszym kraju. Kontrolowane są przedsiębiorstwa z każdego sektora, o ile pojawi się jakiekolwiek zagrożenie łamania przepisów sanitarnych. 

Wielu właścicieli firm jednak buntuje się przeciwko ogólnopolskiemu lockdownowi i kontynuuje działalność mimo zakazów. W ostatnim czasie inspektorzy sanepidu jednak uruchomili nową broń, wykorzystywaną w takich przypadkach. 

Służby wchodzą do lokali od razu z nakazem natychmiastowego zamknięcia działalności, który opiera się na art. 27 ust. 2 i 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jest to przepis, który powstał w 2010 roku. Stworzony został głównie po to, by państwo mogło skutecznie zamykać sklepy z dopalaczami. 

Sanepid sięga po przepisy sprzed lat

Zgodnie z literą prawa, Państwowy Inspektor Sanitarny może zamknąć przedsiębiorstwo, jeśli stwierdzi się w nim naruszenie wymagań zdrowotnych i higienicznych. Istotne jest również to, że według ekspertów mogły one spowodować bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia ludzi.

Były Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz, w rozmowie z Money.pl wyjaśnił, że przepis ten został teraz wyciągnięty, by walczyć z przedsiębiorcami świadomie łamiącymi przepisy. Według ustawodawcy, właściciele, których firmy działają mimo zakazów, z premedytacją narażają swoich klientów na zakażenie COVID-19.

Nowa taktyka sanepidu jest skuteczna szczególnie pod tym względem, że wykonanie przepisu ma charakter natychmiastowy. Oznacza to, że po wejściu inspektora, obiekt od razu jest zamykany. Właściciel co prawda może się od tej decyzji odwołać do sądu, ale dopiero po zakończeniu działań służb sanitarnych. W praktyce zatem dyskoteki, hotele, restauracje czy wesela mogą zostać zakończone i zamknięte w jednej chwili.

Rząd zapowiada wzmożone kontrole

Pojawienie się nowych praktyk, stosowanych przez służby sanitarne, może okazać się kluczową informacją przed zbliżającą się majówką. W środę, na zwołanej przez członków rządu konferencji, poinformowano, że długi weekend upłynie pod znakiem zamrożenia branży turystycznej.

Hotele oraz obiekty noclegowe mają pozostać zamknięte aż do 3 maja, ale można się domyślić, że nie wszyscy przedsiębiorcy i turyści będą chcieli pogodzić się z takim stanem rzeczy. 

7 kwietnia Gerard Wolski, reprezentant Wolnych Przedsiębiorców, podczas konferencji prasowej w Zakopanem zdradził, że na Podhalu część pensjonatów działa w podziemiu. Nowa taktyka służb sanepidu może przysporzyć takim osobom ogromne kłopoty. 

Co więcej, opieranie się na przepisie sprzed ponad 10 lat, zdaniem ekspertów, jest zabezpieczeniem sanepidu na wypadek sprawy w sądzie. Jak stwierdził dr Andrzej Trybusz, były Główny Inspektor Sanitarny, pozwoli to służbom na skuteczną obronę, jeśli przedsiębiorca twierdził będzie, że rozporządzenie o zamknięciu branż nie ma oparcia w ustawie. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wnuczek wyrzucił swoją babcię przez balkon. Kobieta zmarła, wszystko zarejestrowała kamera

  • Policjanci odkryli fabrykę narkotyków w zakładzie pogrzebowym w Ostródzie

  • Przykre sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Zmarło 6 osób, gdy zabrakło tlenu

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >
fundacja pro prawo do życia

Wiadomości

Fundacja Pro - Prawo do życia złożyła w Sejmie projekt dotyczący całkowitego zakazu aborcji

Czytaj więcej >
poszukiwany mężczyzna

Wiadomości

Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęcia. Jest podejrzany o pokazywanie nieletniej niestosownych treści

Czytaj więcej >

Wiadomości

Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym. Trwa rozprawa o zbadanie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >