Goniec.pl
500 plus tyle kasy

Iberion materiały własne

Samorządowcy chcą, by 500 plus i 14. emerytura trafiały tylko do zaszczepionych Polaków

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Samorządowcy złożyli zaskakującą propozycję w sprawie programu 500 plus. Działacze chcą, by środki były wypłacane jedynie na dzieci zaszczepione przeciw COVID-19. Podczas dzisiejszego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przedstawiono też podobny pomysł dotyczący 14. emerytury. Dodatkowe pieniądze miałyby trafiać tylko do zaszczepionych seniorów.

Choć propozycja samorządowców może budzić wątpliwości i zaskoczenie, działacze chcą wpłynąć na to, jak będą wypłacane środki w ramach programu 500 plus oraz 14. emerytury. Po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaznaczono, że należy jeszcze bardziej zachęcać Polaków do szczepień.

Z propozycji przedstawionej przez samorządowców wynika, że pieniądze przyznawane w ramach programu 500 plus oraz 14. emerytury trafiałyby jedynie do Polaków, którzy zaszczepili się przeciw COVID-19. To ma zachęcić mieszkańców do przyjmowania preparatów.

Pieniądze z 500 plus i 14. emerytury tylko dla zaszczepionych?

Temat środków przeznaczanych w ramach programu 500 plus oraz 14. emerytury został poruszony podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 21 maja. Samorządowcy przedstawili swoje propozycje.

Jak dowiedzieli się dziennikarze Radia Zet, działacze zaproponowali, by pieniądze trafiały do rodziców zaszczepionych dzieci oraz do zaszczepionych seniorów. Według samorządowców ma to zachęcić Polaków do szczepień.

[EMBED-243]

Stanowisko w tej sprawie zajął już pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich Marek Wójcik, który podał argumenty stojące za propozycjami samorządowców. Jak zaznaczył, „oprócz zachęt powinny być elementy dyscyplinujące”.

500 plus i 14. emerytura jako narzędzie zachęcające do szczepień

Marek Wójcik przyznał, że ma świadomość wysokiego poziomu kontrowersji związanych z tematem szczepień, ale jego zdaniem program 500 plus oraz 14 emerytura mogłyby pomóc w zachęcaniu Polaków do przyjmowania preparatów przeciwko COVID-19.

Rzecznik zarządu Związku Miast Polskich podkreślił, że środki są przyznawane w ramach dodatkowej pomocy finansowe i by je otrzymać każdy Polak musi spełnić określone warunki. Według Marka Wójcika można by dodać kolejne, jak szczepienie na COVID-19.

Niedawno o dalszym programie szczepień prezydenci miast oraz samorządowcy rozmawiali z szefem Kancelarii Premiera Michałem Dworczykiem. Politycy mają świadomość, że problemem jest nie tyle liczba dostępnych szczepionek, ile zainteresowanie rejestracją.

Z danych wynika, że około 1/3 Polaków oświadczyła, że nie zamierza się zaszczepić. By osiągnąć odporność zbiorową natomiast musi zaszczepić się około 60-70 procent populacji. Według Mateusza Morawieckiego to szansa na lżejsze przejście czwartej fali zarżeń, którą eksperci zapowiadają na jesień 2021.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ksiądz podczas ślubu nagle złapał za gitarę. Wszystko się nagrało

  • Rafał Brzozowski wystąpił w drugim półfinale Eurowizji

  • Brzozowski zabrał głos po porażce. W sieci pojawił się jego wymowny wpis

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >