Goniec.pl
szczepionki wydali komunikat

Fot. Wikimedia Ryszard Hołubowicz - Lublin.com.pl CC BY-SA 3.0

Rząd reaguje na komunikat polskiego Kościoła ws. szczepionek na COVID-19

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wokół szczepionek powstało zamieszanie po tym, jak Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polskiego ds. Bioetycznych wydał komunikat, w którym uważa, że katolicy nie powinni korzystać z preparatów AstraZeneca i Johnson&

Mnóstwo Polaków czeka na przyjęcie szczepionki. Tempo szczepień to aktualnie jeden z najważniejszych czynników, jakie mogą wpłynąć na decyzję o odmrożeniu gospodarki, co minister zdrowia podkreślił podczas konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj tj. 14 kwietnia. Niedawno stanowisko w tej sprawie zajął polski Kościół.

Na temat szczepionek wypowiedział się biskup Józef Wróbel. Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych wydał oficjalne stanowisko Kościoła w tej sprawie, krytykując preparaty AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Rząd postanowił natychmiast odnieść się do tego komunikatu.

Episkopat Polski o szczepionkach

Ze stanowiska biskupa Józefa Wróbla wynika, że szczepionki AstraZeneca i Johnson&Johnson – zdaniem Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych – są wytwarzane technologią, która „budzi poważny sprzeciw moralny”.

Według przewodniczącego organizacji korzystanie z wymienionych preparatów rozważać powinni jedynie wierni, którzy nie mają innego wyboru. Zdaniem duchownego dopuszczalne jest w sytuacji, gdy są do tego zobligowani przez różne warunki.

Biskup Józef Wróbel podkreślił, że szczepionki, które korzystają z technologii opartej na mRNA, nie budzą wątpliwości na tle moralnym. Zupełnie inne stanowisko natomiast zajął w sprawie AstraZeneca oraz Johnson&Johnson.

Argumentując przesłanie, biskup oświadczył, że przy produkcji tych preparatów korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym, który pobierany jest od abortowanych płodów. W tej sprawie postanowił zwrócić się do wiernych.

Zdaniem przewodniczącego taka technologia daje powody do moralnego sprzeciwu i dlatego wierni nie powinni zgadzać się na korzystanie z owych medykamentów. Za wyjątki uważa osoby, które muszą zgodzić się na takie szczepienie ze względów służbowych czy zdrowotnych.

Rząd odpowiada na komunikat Episkopatu w sprawie szczepionek

Po pojawieniu się komunikatu dotyczącego szczepionek, który wydał Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, szybko zareagowało Centrum Informacyjne Rządu. Komórka zaznaczyła, jak istotne jest szczepienie społeczeństwa.

Na oficjalnym Twitterze #SzczepimySię, który prowadzony jest przez Centrum Informacyjne Rządu, pojawił się wpis, w którym zwraca się uwagę na to, że już ponad 800 milionów osób przyjęło szczepienia. Wśród zaszczepionych jest między innymi Papież Franciszek.

Komórka rządowa zaznaczyła również za pośrednictwem mediów społecznościowych, że ze szczepionek skorzystali także, niektórzy polscy biskupi. Dodano też, że ta procedura umożliwi powrót do normalnego życia, co dla wiernych oznacza możliwość wrócenie do normalnych praktyk religijnych.

[EMBED-243]

Profesor Jacek Wysoki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zastępca przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Wakcynoloii także odniósł się do komunikatu wydanego przez Episkopat. Specjalista podkreślił, że pojawiła się nieprawdziwa informacja o przeprowadzaniu nowych aborcji w celu wykorzystywania komórek podczas produkcji szczepionek.

Linie komórkowe pochodzą z płodów z lat 60. i 70., które były abortowane ze wskazań medycznych, prawnych lub innych. Te linie są podtrzymywane w laboratoriach do celów badawczych i produkcyjnych – oświadczył specjalista chorób zakaźnych z UW.

[EMBED-473]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wnuczek wyrzucił swoją babcię przez balkon. Kobieta zmarła, wszystko zarejestrowała kamera

  • Policjanci odkryli fabrykę narkotyków w zakładzie pogrzebowym w Ostródzie

  • Przykre sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Zmarło 6 osób, gdy zabrakło tlenu

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje powstaniec warszawski Henryk Filipski "Jeremi"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja: Podczas chrztu ksiądz uderzył głową dziecka o chrzcielnicę. Matka interweniowała

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Mężczyzna utonął w fontannie. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >