Goniec.pl > Wiadomości > Ruszyła wielka akcja policji. Potrwa prawie tydzień
Irmina Jach
Irmina Jach 17.09.2023 18:47

Ruszyła wielka akcja policji. Potrwa prawie tydzień

Policja
Marek BAZAK/East News

Od soboty 16 września do piątku 22 września policja będzie prowadzić wzmożone działania na drogach. Akcja obejmie nie tylko Polskę, ale także inne kraje europejskie. W ruch pójdzie cały dostępny mundurowym sprzęt.

Rozpoczęła się wielka akcja policji

Policja chce, by w dniach, w których będą prowadzone kontrole, na drogach nie zginęła żadna osoba. Akcja, która obejmie zarówno Polskę, jak i resztę Europy, nosi nazwę ROADPOL Safety Days. Jest koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL i wspierana przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- ROADPOL Safety Days to przedsięwzięcie […] ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO - zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kampania przewiduje działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego prowadzone pod hasłem: “Żyj i ratuj życie” - napisano na stronie internetowej policja.pl.

Sukcesem policjantów będzie przynajmniej jeden dzień, podczas którego na patrolowanych drogach nie zginie żadna osoba. W 2022 roku cel ten udało się osiągnąć w 12 państwach. Co akcja oznacza dla polskich kierowców?

Na czym polega akcja ROADPOL Safety Days?

Można podejrzewać, że policja wykorzysta cały dostępny sprzęt, a osoby, które łamią przepisy drogowe nie będą mogły liczyć na taryfę ulgową. W poprzednich latach szczególnie intensywny był jeden dzień akcji. Trudno jednak typować, jaką datę wybiorą funkcjonariusze w tym roku. Warto wspomnieć, że nie zawsze był to ten sam dzień dla poszczególnych regionów i miast.

Tak jak w zeszłych edycjach, policja podejmie także działania prewencyjne. Mowa tu przede wszystkim o rozdawaniu odblasków, a także prowadzeniu spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. Trzeba przygotować się na nasilone kontrole trzeźwości.

Klucz do poprawy bezpieczeństwa

- Organizatorzy akcji podkreślają, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym są przede wszystkim prawidłowe zachowania użytkowników dróg - piszą policjanci na swojej stronie internetowej.

Rządowa witryna gov.pl, która przyłącza się do zwiększania świadomości na temat bezpieczeństwa na drodze, przypomina, że niebezpieczne zachowania nie są wyłącznie domeną kierowców. - Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków - czytamy.

Tagi: policja