Goniec.pl
nagranie

screen z nagrania świadka interwencji policji w Lubinie (06.08.21)

Rodziców Bartka w końcu dopuścili do ciała syna. Na ciele syna zobaczyli ślady pobicia

12 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Śmierć Bartka z Lubina budzi liczne kontrowersje. Prokuratura odmówiła wydania protokołów z sekcji i oględzin zwłok. We wtorek ciało w końcu mogła zobaczyć rodzina. Liczne sińce i zadrapania mają świadczyć o pobiciu, które doprowadzić miało do śmierci 34-latka.

Sekcja zwłok w zakładzie medycyny sądowej we Wrocławiu nie wykazała, co było przyczyną śmierci Bartka z Lubina, który zmarł w zeszły piątek. Jak mówił zastępca Prokuratora Okręgowego w Legnicy, Arkadiusz Kulik, nie ujawniono żadnych obrażeń, które wskazywałyby na ucisk w rejonie szyi w mechanizmie duszenia. Rodzice chłopaka zabiegają o przeprowadzenie ponownej sekcji.

sejm obrady

TVP nagle zakończyło transmisję z obrad Sejmu, gdzie debatowano nad lex TVN

CZYTAJ DALEJ

Makabryczny widok

Rodzina 34-latka dopiero we wtorek mogła zobaczyć jego ciało. Wcześniej prokuratura nie wyrażała na to zgody, tłumacząc to względami emocjonalnymi. Odmówiono także wydania pełnomocnikom rodziny protokołów z sekcji i oględzin zwłok. Otrzymali oni jedynie kartę zgonu i zgodę na pochówek.

Jesteśmy wstrząśnięci po zobaczeniu ciała Bartka. Makabryczny widok. Wyglądał jak po pobiciu. Miał pełno siniaków. Lewa strona była cała czerwona, jakby zdarta – powiedział "Onetowi" ojciec Bartka, który uważa, że jego syn został zabity.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nie mam wątpliwości, jak zginął Bartek. Dla mnie to było zabójstwo. Trzy razy dusili go kolanem. On charczał. Cucili go i znowu dusili kolanem. Nie można powiedzieć, że zrobili to nieumyślnie, bo to było umyślne – mówił Bogdan Sokołowski. Pełnomocnik rodziny dodał, że na zdjęciach zrobionych po sekcji widać liczne otarcia na szyi i połamane żebra, a głowa chłopaka wygląda, jakby przejechał po niej samochód.

Śmierć przez uduszenie?

W tej sprawie jest wiele znaków zapytania. Liczne kontrowersje budzi brutalna interwencja policji, która wywołała zamieszki w Lubinie. Prokuratura Krajowa zdecydowała, że śledztwo zostanie przeniesione i będzie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi. Rodzina nie rozumie, dlaczego ukrywa się przed nią protokół z sekcji zwłok.

Pełnomocnik rodziców Bartka, który podejrzewa, że u 34-latka mogło dojść do zmiażdżenia krtani na skutek uduszenia, apeluje do prokuratury o ujawnienie wyników sekcji. Te rewelacje miała wcześniej potwierdzać pielęgniarka ze szpitala, która była świadkiem zdarzenia.

Brutalna interwencja

34-letni Bartek zmarł w zeszły piątek po interwencji policji przy ul. Traugutta w Lubinie. Funkcjonariuszy wezwała jego matka, która twierdziła, że chłopak jest pod wpływem narkotyków. Wcześniej miał on rzucać kamieniami w okna budynku, w którym mieszkał.

Na nagraniu z interwencji, które trafiło do sieci widać jak trzech policjantów obezwładnia i przyciska mężczyznę do ziemi. Ten wyrywa się i krzyczy wzywając pomocy. Później traci przytomność. Całe zajście matka chłopaka zarejestrowała telefonem, lecz ten został jej odebrany przez policję.

Z pisma Prokuratury Rejonowej w Lubinie, opublikowanego na Twitterze przez posła KO Piotra Borysa, wynika, że według ratownika medycznego zgon 34-latka stwierdzono w miejscu zatrzymania go przez policję. Ta twierdzi jednak, że mężczyzna zmarł w szpitalu.

Tylko prawdziwi koneserzy polskich komedii odpowiedzą poprawnie na wszystkie 10 pytań. Dasz radę?

Pytanie 1 z 10

Który aktor wcielił się w postać legendarnego Jurka Kilera?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje piosenkarz Łukasz Mojecki

  • Nie żyje Agnieszka Rogalska. Wiadomość przekazał burmistrz Wieliczki

  • Ryszard Terlecki potwierdził. "LexTVN" ma być dzisiaj uchwalona

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wroclaw.se.pl, radiozet.pl, onet.pl

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >
samolot

Wiadomości

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Addis Abebie. Doszło do zapłonu, relacja pasażerki

Czytaj więcej >