Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Rejestr CEEB. Jeśli zapomnisz się zgłosić, możesz zapłacić karę nawet do 5 tysięcy złotych
Monika Majko
Monika Majko 03.07.2021 14:47

Rejestr CEEB. Jeśli zapomnisz się zgłosić, możesz zapłacić karę nawet do 5 tysięcy złotych

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com _Alicja_

Od 1 lipca tego roku właściciele, mieszkańcy i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ciepła i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Deklarację należy złożyć w przeciągu najbliższych 12 miesięcy, a zapominalscy mogą liczyć się z wysoką karą pieniężną.

Dane przekazane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) mają m.in. pomóc w analizie i diagnozie problemu smogu w Polsce. Deklaracje można przekazać urzędowi gminy zarówno w formie tradycyjnej, jak i w wersji elektronicznej za pomocą platformy internetowej.

Od 1 lipca zbierane są dane dotyczące ogrzewania budynków

Wszyscy właściciele, zarządcy oraz mieszkańcy budynków mają obowiązek przekazać informacje dotyczące jego źródła ogrzewania. Obejmuje to również nieruchomości niezamieszkane tj. biurowce czy szkoły.

Zgłoszeniu podlegają m.in. grzejniki, piece olejowe, kaflowe oraz wolnostojące tj. kozy i angielki, a także kominki na paliwa stałe, kotły gazowe i na paliwa stałe, kuchnie węglowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne czy instalacja fotowoltaiczna.

Informacje te będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i posłużą m.in. do polepszenia działań w kierunku zmniejszenia emisyjności smogu.

- CEEB będzie ułatwieniem w realizacji miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji - tłumaczy Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, cytowana przez portal interia.pl.

Za niedopełnienie obowiązku grozi wysoka grzywna

W przypadku mieszkańców bloku czy budynku wielorodzinnego o wspólnym źródle ogrzewania, zgłoszenia zbiorowego dokonać powinien zarządca nieruchomości. Jeśli jednak w lokalu znajduje się np. kominek na paliwo stałe, obowiązek zgłoszenia tego źródła ciepła spoczywa na lokatorze mieszkania.

Warto o tym pamiętać, bowiem ci, którzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie dokonają zgłoszenia źródeł ciepła, muszą liczyć się z wysoką grzywną. Uprawniona do wystawienia mandatu w wysokości 500 złotych będą policjanci i strażnicy miejscy oraz gminni, a także urzędnicy.

Wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta będzie mógł również poinformować sąd o niewypełnieniu obowiązku. Wówczas kwota grzywny może wzrosnąć nawet do 5 tysięcy złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Interia

Tagi: