Goniec.pl
Według doniesień amerykańskiego wywiadu W. Putin ma planować kolejną mobilizację wojska (kremlin.ru).

kremlin.ru

Putin szykuje nową mobilizację? Amerykański wywiad przekazał niepokojące wieści

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Według danych zgromadzonych przez wywiad amerykański Władimir Putin ma się przygotowywać do dużego uderzeni ofensywnego przełamującego linię frontu. Informacje te zostały przekazane Wołodymyrowi Zełeńskiemu, zaś strona amerykańska miała sugerować przeniesienie siły ukraińskiego natarcia na południe kraju z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

Putin szykuje nową mobilizację?

Powołując się na doniesienia osób z otoczenia wywiadowczego, CNN przekazało informację o najnowszych ustaleniach CIA, które ma dysponować ustaleniami sztabu rosyjskiego. Według danych wywiadu, Władimir Putin w przeciągu najbliższych tygodni planuje wykonanie "dużego ruchu", pozwalającego mu na przejęcie inicjatywy na froncie.

wikimedia.org

Ranking grozy na Kremlu. To oni mogą zastąpić Władimira Putina, mogą być jeszcze gorsi

Kolejne niepowodzenia rosyjskiej armii na froncie ukraińskim oraz desperackie bombardowania ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej Ukrainy, wywołują coraz więcej pytań dotyczących przyszłości Władimira Putina. I choć dyktator trzyma się władzy na wszelkie możliwe sposoby, to jego los wydaje się być przesądzony. Oto nazwiska osób, które w wyniku klęski prezydenta Rosji mogłyby zająć jego miejsce.

Zobacz galerię >

Jak przekazała stacja, na początku stycznia, do Kijowa udał się z wizytą dyrektor CIA William Burns, który miał poinformować Wołodymyra Żeńskiego o planach dowództwa rosyjskiego. Według ustaleń agencji wywiadowczej, prezydent Rosji ma poważnie rozważać nową falę mobilizacji, zakrojoną na skalę 200 tysięcy żołnierzy.

Zważywszy jednak negatywne nastroje społeczne względem kolejnych powołań do armii oraz liczbę młodych mężczyzn, którzy uciekli z kraju po ogłoszeniu częściowej mobilizacji, tym razem całe przedsięwzięcie ma się odbywać nieoficjalne i w moskiewskim zaciszu.

Choć pierwsza fala nowych poborowych pozwoliła Rosjanom ustabilizować sytuację na froncie, to władze na Kremlu mają być coraz mniej cierpliwe względem trwającego od kilku tygodni impasu w Bachmucie.

- Nie wydaje nam się, żeby Putin podjął już decyzję, zwłaszcza jeśli chodzi o termin mobilizacji - mówił w rozmowie z CNN wysoki urzędnik zachodniego wywiadu. - Prawie na pewno jest zaniepokojony konsekwencjami społecznymi i negatywnymi reperkusjami gospodarczymi - dodawał.

Według przedstawiciela wywiadu, działania Władimira Putina, zmierzające do kolejnego zwiększenia liczby rekrutów okaże się nieskuteczna. W jego opinii, Rosjanie nie mają obecnie zdolności operacyjnych, by przeprowadzić ofensywę na szeroką salę.

- Bardzo wątpię, biorąc pod uwagę to, co do tej pory widzieliśmy - m.in. kiepską jakość szkolenia i wyposażenia, że będzie to coś innego - przekonywał urzędnik. - A to, co już widzieliśmy, to nic innego, jak maszynka do mielenia mięsa - skwitował.

Niemniej, według przekazów medialnych, strona amerykańska miała podjąć rozmowy z Ukraińcami, sugerując im przekierowanie swoich działań wojennych na południe kraju z wykorzystaniem sprzętu otrzymanego przez państwa Zachodu.

Ja Fryta, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons/Kadr z serialu "Plebania"/Prod. "TVP"/Kapif.pl

"Plebania". Tych bohaterów nie ma już wśród nas. Zawdzięczamy im wiele niezapomnianych chwil

"Plebania" to kultowy polski serial obyczajowy, który emitowano na antenie TVP w latach 2000-2012. Telenowela poruszała problemy rodzinne, religijne i społeczne mieszkańców małej wsi w wymyślonym powiecie hrubielowskim. Głównym bohaterem jest proboszcz kościoła parafialnego w Tulczynie ks. Antoni Wójtowicz, który objął tę funkcję po śmierci swojego wuja ks. Bernarda Grochowskiego. W 2009 został on przeniesiony na probostwo do serialowego miasta Hrubielów, a jego miejsce zajął ks. Antoni Król. Odtąd zdecydowana większość fabuły serialu rozgrywała się w Hrubielowie, a sporadycznie także w Tulczynie, Brzezinach, Honiatyczach, Starej Wiośnie, Grudziądzu, Lublinie oraz Warszawie. Przez lata pożegnaliśmy wielu aktorów, którzy wcielali się w bohaterów kultowego serialu. Wybraliśmy kilku z nich, aby przypomnieć, w jakie role się wcielali i kiedy odeszli.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rmf24.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion materiały własne

Wiadomości

Malediwy: Turysta z Polski zginął podczas nurkowania. Został potrącony przez motorówkę

Czytaj więcej >
Sędzia, sądownictwo Polska

Wiadomości

Chcąc zwalczyć gryzonie, zostawił w budynku trutkę. Nie żyje dziecko. Mężczyzna usłyszał wyrok

Czytaj więcej >
PKP
LISI NIESNER/AFP/East News, magro_kr/flickr.com

Wiadomości

Będzie obniżka cen biletów PKP? Premier zabrał głos

Czytaj więcej >
Wybuch gazu katowice

Wiadomości

"Interwencja". Wstrząsające doniesienia o wybuchu w Katowicach. Przed śmiercią ofiary napisały list

Czytaj więcej >
Juszczenko, Lech Kaczyński
ARTUR BARBAROWSKI/East News, Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Czytaj więcej >
90-letni mężczyzna skierował się z apelem do młodzieży (Goniec.pl).

Wiadomości

Zapytaliśmy 89-latka o młodzież. Senior zwrócił się z ważnym apelem

Czytaj więcej >