Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Punktualnie o 12:00 syreny alarmowe zawyją w polskim mieście. Wiemy, o co chodzi
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 19.04.2024 11:15

Punktualnie o 12:00 syreny alarmowe zawyją w polskim mieście. Wiemy, o co chodzi

Syrena alarmowa
Fot. Pixabay/Hans

Już dziś punktualnie o godzinie 12:00 w Warszawie, zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Wszystko z powodu 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Oprócz uhonorowania pamięci bohaterów wydarzeń z 1943 roku, włączenie syren ma być testem sprawdzającym działanie miejskiego systemu ostrzegania. 

Syreny zawyją w stolicy Polski. Znany powód

W piątek 19 kwietnia o godzinie 12:00 w Warszawie zostaną włączone syreny alarmowe. Ciągły sygnał będzie uruchomiony na terenie całej stolicy i potrwa minutę. Ma ty być nie tylko hołd złożony bohaterom powstania, ale i test sprawdzający działanie miejskiego systemu ostrzegania. 

 

Izrael zaatakował Iran. "Obiekty nuklearne nieuszkodzone"

Wojewoda Mazowiecki wystosował ważny apel

Na terenie stolicy spotkać dziś można wolontariuszy, którzy rozdają żółte żonkile wykonane z papieru. To kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przez ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana. 

Edelman przeżył likwidację getta, a następnie do końca życia przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by pielęgnować pamięć o poległych i oddawać im hołd. Z czasem towarzyszyło mu coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. 

W związku z rocznicą powstania, Wojewoda Mazowiecki, Mariusz Frankowski wystosował gorący apel do wszystkich mieszkańców stolicy. 

 

Jak co roku, w rocznicę powstania w getcie warszawskim, zostaną uruchomione syreny alarmowe na terenie Warszawy. W ten symboliczny sposób chcemy upamiętnić Bohaterów tamtych wydarzeń. Tego dnia zachęcam wszystkich Państwa, aby przystanąć na chwilę i oddać w ten sposób hołd oraz wziąć od wolontariuszy papierowego żółtego żonkila, który stał się symbolem zbiorowej pamięci o powstańcach getta – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Nie mając najmniejszych szans na zwycięstwo, powstańcy podjęli walkę z niemieckim okupantem. Wiedząc, że śmierć jest nieuchronna, postanowili nie czekać bezczynnie na jej przyjście. 

Zamiast tego zdecydowali zadać Niemcom jak największe straty i zginąć z bronią w ręku, na własnych zasadach. Powstanie w getcie warszawskim jest największą akcją zbrojną Żydów w trakcie II wojny światowej oraz pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Niemców Europie.

Nie żyje Włodzimierz Wiśniewski. Pożegnał go Rafał Trzaskowski
Nie żyje prof. Jacek Trznadel
Nie żyje prof. Jacek Trznadel
Nie żyje Włodzimierz "Szczerba" Wiśniewski. Powstaniec warszawski zmarł w niedzielę 30 stycznia. Miał 94 lata. Wiadomość o śmierci zasłużonego Polaka przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Rafał Trzaskowski.- Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, Włodzimierz Wiśniewski "Szczerba" miał 17 lat. Walczył za Polskę i za Miasto Stołeczne Warszawa w szeregach batalionu "Chrobry I". 30 stycznia zmarł w wieku 94 lat. Stolica zawsze będzie o Panu pamiętać.3,2 tys.3,2 tys.107 komentarzy - napisał prezydent Warszawy na Facebooku.
Czytaj dalej
Nie żyje Karol Stefaniak ps. Kajtek. Ostatni głuchoniemy powstaniec warszawski
goniec.pl
goniec.pl
W wieku 90 lat zmarł Karol Stefaniak ps. "Kajtek", ostatni głuchoniemy żołnierz Powstania Warszawskiego. Był strzelcem w batalionie "Miłosz". Informacje o śmierci weterana przekazała na swoim profilu na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Karol Stefaniak urodził się 31 sierpnia 1931 roku w Warszawie. Podczas Powstania Warszawskie walczył w rejonie Śródmieścia. 5 września 1944 został ranny podczas walk przy pl. Trzech Krzyży. - Udział osób głuchoniemych w Powstaniu był ewenementem na skalę światową. Pełnili służbę sanitarną, zaopatrzeniową, pomagali przy odgruzowywaniu i robotach saperskich, a także pełnili służbę wartowniczą w towarzystwie osób słyszących - informuje fundacja "Nie Zapomnij o Nas".O żołnierzach głuchoniemych mówiło się, że są "nieustraszeni", ponieważ nie słyszeli wybuchów i wystrzałów. Wszyscy z nich przeżyli Powstanie Warszawskie. Pan Karol był ostatnim z nich. - Dziękujemy za odwagę i poświęcenie na rzecz @warszawa. Stolica nigdy nie zapomni o bohaterstwie Pana i wszystkich głuchych żołnierzy powstania - napisał prezydent Warszawy. Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Pan Karol Stefaniak "Kajtek" - strzelec w batalionie "Miłosz", ostatni głuchoniemy powstaniec warszawski. Dziękujemy za odwagę i poświęcenie na rzecz @warszawa. Stolica nigdy nie zapomni o bohaterstwie Pana i wszystkich głuchych żołnierzy powstania. pic.twitter.com/Fx3Upwnksd— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) January 12, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Alarm bombowy na pokładzie samolotu. Wielka akcja służb na lotnisku w ModliniePruszków. 10-latek wypadł z czwartego piętra. Mówił, że wychodzi do szkoły.Policjant zastrzelił się w samochodzie na Pradze Północ? Ogromna tragedia w WarszawieJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Goniec.pl
Czytaj dalej