Goniec.pl
Przedszkolanki nie mogły powstrzymać się od rasistowskich uwag na temat dziecka. Wszystko nagrało się na telefonie jednej z matek; Źródło: Pixabay/FeeLoona

Pixabay/FeeLoona

Rasistowskie uwagi warszawskich przedszkolanek. Kobiety nie wiedziały, że wszystko się nagrywa

23 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Skandal w jednym ze stołecznych przedszkoli. Pracownice placówki zostały przypadkowo nagrane, gdy kpiły z afrykańskiego nazwiska jednego z dzieci oraz pochodzenia jego ojca. Kobiety nie gryzły się w język i pozwoliły sobie na wyjątkowo neistosowne uwagi. Sprawą zajeły się już Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oraz Kuratorium Oświaty.

Nie tak dawno jeszcze Polacy zbierali same pochwały za swoją otwartą postawę wobec uciekających przed wojną Ukraińców. Faktycznie, skala pomocy przerosła najśmielsze oczekiwania i mocno zaskoczyła, a wielu z nas zaczęło wierzyć, że to znak, iż nad Wisłą w końcu zmienia się mentalność.

Śmiertelnie potrącił pieszego i uciekł z miejsca zdarzenia. Policja opublikowała wizerunek Krystiana Markowskiego

Śmiertelnie potrącił pieszego i uciekł z miejsca zdarzenia. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego

CZYTAJ DALEJ

Największe obawy o to, jak w wielokulturowym środowisku zachowają się Polacy dotyczyły zwłaszcza dzieci, dlatego w szkołach przeprowadzono liczne akcje mające przygotować uczniów na obcowanie z rówieśnikami z obcego kraju. Sytuacja z warszawskiego przedszkola pokazuje jednak, że szacunku i kultury trzeba by było nauczyć także niektórych dorosłych.

Skandaliczne zdarzenie w warszawskim przedszkolu

Dobra opinia, jaką cieszyło się przedszkole na stołecznych Starych Bielanach została mocno nadszarpnięta i trudno będzie ją odbudować. Placówka słynęła z szerokiej oferty edukacyjnej, profesjonalnego personelu, wysokich standardów i smacznych posiłków, co sprawiło, że w jej mury postanowiła posłać swoje dziecko m.in. pani Dominka.

Syn kobiety, Staś, był już na finiszu swojego procesu rekrutacyjnego, a w domu trwały gorączkowe przygotowania do adaptacji w nowym środowisku i skomponowania wyprawki. Wtedy też wydarzył się przykry incydent, który skutecznie odwiódł matkę chłopca od wcześniejszej decyzji.

Jak relacjonuje "Gazeta Wyborcza", w celu domknięcia formalności, pracownice przedszkola podjęły próbę skontaktowania się z panią Dominiką. Mama Stasia nie odbierała, ale fragment rozmowy w gabinecie bez jej udziału nagrał się na pocztę głosową.

Rasistowskie uwagi przedszkolanek

Po odsłuchaniu wiadomości kobieta nie mogła uwierzyć w to, co słyszy. Opiekunki prowadziły ze sobą rozmowę na temat jednego z dzieci, pozwalajac sobie na niewybredne komentarze dotyczące pochodzenia jego ojca i egzotycznego nazwiska.

A może, ku***, nie mówi po polsku - mówiła jedna z nich. - Spokojnie, mieszka w Polsce, to niech się nauczy! Kur***, we Francji musiał od razu mówić po francusku - odpowiadała druga.

Rasistowskie uwagi przedszkolanek mocno uderzyły pania Dominikę i zasiały w niej ziarno niepewności co do tego, czy wybrana placówka jest odpowiednia dla jej pociechy.

- Jeśli taka sytuacja panuje w administracji, u dyrektorki, to znaczy, że taka sama może panować w całym przedszkolu. Jeśli dyrektorka na to pozwala, nie świadczy to o tym miejscu zbyt dobrze, w sytuacjach publicznych takie słowa są karalne. Mam nadzieje, że zostaną wyciągnięte konsekwencje, a kuratorium zrobi w tym miejscu kontrolę - stwierdziła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Duchowny z Mirkowa odniósł się do niekulturalnych słów, które wystosował do parafianki chcącej pochować swoją matkę.

Ksiądz z Mirkowa wpadł w szał. Kazali mu przeprosić kobietę, zrobił to w skandaliczny sposób

CZYTAJ DALEJ

Sprawę bada Kuratorium Oświaty

Bulwersujące nagranie trafiło do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, a następnie do dyrekcji przedszkola.

- Rozmawiałem z dyrektorką, która twierdzi, że nie wie, kogo słychać na nagraniu, ale zapewniła, że sprawą się zajmie. Chciała również przeprosić matkę Stasia za zaistniałą sytuację. Czekamy na odpowiedź z kuratorium - przekazał Gazecie Wyborczej, Konrad Dulkowski z OMZRiK.

Mały Staś ostatecznie nie uczęszcza do bielańskiej placówki, a zaistniałą sprawą zajęło się Kuratorium Oświaty. Na razie konsekwencje poniosła jedynie dyrektorka, która w poczuciu odpowiedzialności zrezygnowała ze swojej funkcji.

Los przedszkolanek nie jest znany, ale patrząc na to, jak zachowały się wobec niewinnego dziecka i jego ojca, trudno chyba oczekiwać, że w ich przypadku dojdzie do jakiejkolwiek refleksji.

Stanowo/YouTube

Nie tylko dzieci z Kurim. Zbrodnie na dzieciach, które wstrząsnęły Polską

Nie tylko dzieci z Kurim - w Polsce również dochodziło do okrutnych zbrodni na dzieciach. Przedstawiamy jedne z najbardziej przerażających.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Kryzys i inflacja dotknęła także Kościół. Arcybiskup nałożył dziesięcinę

  • Koniec z przestawianiem zegarków? Polacy od dawna czekają na tę zmianę

  • Politykowi PO grozi do 10 lat więzienia. Rusza proces Sławomira Neumanna ws. oszustw w prywatnej klinice

Źródło: GW

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >